Vizite și informare
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Observator European

Integritatea este Libertate

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Spătaru Arina

Spătaru Arina

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Platforma DA, bloc ACUM
Comisia permanentă: Comisia administrație publică
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul de lege privind întreținerea și protecția animalelor de companie 11.05.2021 146 Examinare
Proiectul de lege pentru modificarea Legii nr.69 din 21.05.2020 cu privire la instituirea unor măsuri pe perioada stării de urgență în sănătate publică și modificarea unor acte normative (art.41) 23.04.2021 134 Examinare
Proiectul de lege pentru modificarea articolului VI din Legea cu privire la instituirea unor măsuri pe perioada stării de urgență în sănătate publică și modificarea unor acte normative nr.69 din 21.05.2020 16.04.2021 114 Examinare
Proiectul de lege pentru modificarea unor acte normative (Legea privind delimitarea proprietății publice nr.29/2018 – art.5, 7, 8, ș.a.; Legea nr.121/2007 privind administrarea și deetatizarea proprietății publice – art.101) 31.03.2021 96 Examinare
Moțiune de cenzură asupra activității Guvernului Republicii Moldova 16.12.2020 518 Examinare
Curriculum Vitae:

Sunt Arina Spătaru și sunt antreprenoare.

-    în 2018 am fost prima femeie candidat la funcția de primar al municipiului Bălți;

-    în 2016 - premiată de AFAM la concursul „7 principii de abilitare a femeii", organizat de către UN Woman și Pactul Global ONU;

-    între anii 2004-2011 lucrez ca întreprinzător (patentă), din anul 2011 activez în calitate de director al SRL „ARINA-S" (atelier de modă):

-    Sunt masterandă in economie(2018) specialitatea Tehnologii Industriale, Facultatea de Științe Reale, Economice și ale Mediului, Universitatea de Stat Alecu Russo Bălți;

-    Licențiată in economie, specialitate contabilitate și audit, Facultatea economie Institutul Nistrean de Economie și Drept;

-    Absolventă a Colegiul Industrie Ușoară, specialitatea Modelarea și Proiectarea Articolelor vestimentare (1993- 1998);

-    în 1993 am absolvit Liceul Teoretic „Mihai Eminescu” din Bălți;

-    Am o familie frumoasă, un soț iubitor, care este preot ortodox și trei feciori;

 

- M-am născut într-o familie de muncitori din Bălți.

Date de contact:

Declaraţii
Discursul Domnului Igor Grosu după alegerea în funcția de Președinte al Parlamentului Republicii Moldova
Discursul Domnului Igor Grosu după alegerea în funcția de Președinte al Parlamentului Republicii Moldova
Agenda
25 septembrie 2021
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"