Vizite și informare
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Observator European

Integritatea este Libertate

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Slusari Alexandru

Slusari Alexandru

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Platforma DA, bloc ACUM
Comisia permanentă: Comisia agricultură şi industrie alimentară
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul de lege pentru modificarea Legii privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova nr.764-XV din 27.12.2001 (anexa nr.2, anexa nr.3) 09.06.2021 150 Examinare
Proiectul de lege pentru modificarea Legii nr.69 din 21.05.2020 cu privire la instituirea unor măsuri pe perioada stării de urgență în sănătate publică și modificarea unor acte normative (art.41) 23.04.2021 134 Examinare
Proiectul de lege pentru modificarea Legii nr.668-XIII din 23.11.95 pentru aprobarea Listei unităților ale căror terenuri destinate agriculturii rămân în proprietatea statului (anexa) 21.04.2021 124 Examinare
Proiectul de lege pentru modificarea articolului VI din Legea cu privire la instituirea unor măsuri pe perioada stării de urgență în sănătate publică și modificarea unor acte normative nr.69 din 21.05.2020 16.04.2021 114 Examinare
Proiectul de lege pentru modificarea unor acte normative (Legea privind delimitarea proprietății publice nr.29/2018 – art.5, 7, 8, ș.a.; Legea nr.121/2007 privind administrarea și deetatizarea proprietății publice – art.101) 31.03.2021 96 Examinare
Curriculum Vitae:

CURRICULUM VITAE

Informații personale

Nume, prenume: Alexandru Slusari

Data nașterii: 11.07.1974

Locul nașterii: Chișinău, Republica Moldova

Starea civilă: Căsătorit, un copil

Formare profesională

1994 - 2000

1991- 1996

Universitatea de Stat din Moldova, Facultatea de Drept

Universitatea de Stat din Moldova, Facultatea de Istorie

Experiență profesională

2013 - prezent

2010 - prezent

Agent de Asigurări ”Rural - Asig”, fondator și administrator

Asociația Republicană a Producătorilor Agricoli ”UniAgroProtect”, președinte

2006 - prezent

Întreprinderea individuală ”Alexandru Slusari”, fondator și administrator

2005 - 2010

Asociația Republicană a Producătorilor Agricoli ”UniAgroProtect, vice-președinte

ianuarie 2001 - 2005

noiembrie 1996 - decembrie 2000

Programul de asistență pentru Fermieri, jurist

Centru de Reforme în domeniul afacerilor, proiectul pilot 72 și Programul Național Pământ, jurist

martie 1996 - octombrie 1996

Centru de Reforme în domeniul afacerilor, proiectul pilot de privatizare și restructurare a fermei colective ”Maiac”, Nisporeni, consultant în relații cu publicul

1994 1996

Ziarele “Chisinau echo” și “Kishinevski obozrevateli”, reporter parlamentar

Aptitudini și competențe

 

româna, rusa

Limbi vorbite

Date de contact:

Declaraţii
Discursul Domnului Igor Grosu după alegerea în funcția de Președinte al Parlamentului Republicii Moldova
Discursul Domnului Igor Grosu după alegerea în funcția de Președinte al Parlamentului Republicii Moldova
Agenda
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"