Visites et informations
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova


La version française du site a été réalisée grâce à l'appui du Programme NORIA de l'Assemblée parlementaire de la Francophonie

Accréditation des journalistes au Parlement

Observator European

Integritatea este Libertate

Parlementarisme en République de Moldavie
Informations publiques
 
Structure du Parlement > Députés
Députés
Slusari Alexandru

Slusari Alexandru

Deputat FR


Formaţiunea politică FR: Fracțiunea Platforma DA, bloc ACUM
Comisia permanenta FR: Comisia agricultură şi industrie alimentară
Activitate parlamentara FR

Proiecte de initiative legislative FR [Vezi toate FR]

Titlu Proiect FR Data inregistrare FR Numar inregistrare FR Stadiu
Proiectul de lege pentru modificarea Legii privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova nr.764-XV din 27.12.2001 (anexa nr.2, anexa nr.3) 09/06/2021 150 Examination fr
Proiectul de lege pentru modificarea Legii nr.69 din 21.05.2020 cu privire la instituirea unor măsuri pe perioada stării de urgență în sănătate publică și modificarea unor acte normative (art.41) 23/04/2021 134 Examination fr
Proiectul de lege pentru modificarea Legii nr.668-XIII din 23.11.95 pentru aprobarea Listei unităților ale căror terenuri destinate agriculturii rămân în proprietatea statului (anexa) 21/04/2021 124 Examination fr
Proiectul de lege pentru modificarea articolului VI din Legea cu privire la instituirea unor măsuri pe perioada stării de urgență în sănătate publică și modificarea unor acte normative nr.69 din 21.05.2020 16/04/2021 114 Examination fr
Proiectul de lege pentru modificarea unor acte normative (Legea privind delimitarea proprietății publice nr.29/2018 – art.5, 7, 8, ș.a.; Legea nr.121/2007 privind administrarea și deetatizarea proprietății publice – art.101) 31/03/2021 96 Examination fr
Curriculum Vitae FR:

CURRICULUM VITAE

Informații personale

Nume, prenume: Alexandru Slusari

Data nașterii: 11.07.1974

Locul nașterii: Chișinău, Republica Moldova

Starea civilă: Căsătorit, un copil

Formare profesională

1994 - 2000

1991- 1996

Universitatea de Stat din Moldova, Facultatea de Drept

Universitatea de Stat din Moldova, Facultatea de Istorie

Experiență profesională

2013 - prezent

2010 - prezent

Agent de Asigurări ”Rural - Asig”, fondator și administrator

Asociația Republicană a Producătorilor Agricoli ”UniAgroProtect”, președinte

2006 - prezent

Întreprinderea individuală ”Alexandru Slusari”, fondator și administrator

2005 - 2010

Asociația Republicană a Producătorilor Agricoli ”UniAgroProtect, vice-președinte

ianuarie 2001 - 2005

noiembrie 1996 - decembrie 2000

Programul de asistență pentru Fermieri, jurist

Centru de Reforme în domeniul afacerilor, proiectul pilot 72 și Programul Național Pământ, jurist

martie 1996 - octombrie 1996

Centru de Reforme în domeniul afacerilor, proiectul pilot de privatizare și restructurare a fermei colective ”Maiac”, Nisporeni, consultant în relații cu publicul

1994 1996

Ziarele “Chisinau echo” și “Kishinevski obozrevateli”, reporter parlamentar

Aptitudini și competențe

 

româna, rusa

Limbi vorbite

Date de contact FR:

Déclarations
Discursul Domnului Igor Grosu după alegerea în funcția de Președinte al Parlamentului Republicii Moldova
Discursul Domnului Igor Grosu după alegerea în funcția de Președinte al Parlamentului Republicii Moldova
Agenda
dimanche 19 septembre 2021
Pentru data selectata, la moment nu este nici o inregistrare FR
Derniers actes législatifs adoptés
 

 Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei
 Parlamentul European
 Adunarea Parlamentara a OSCE
 Adunarea Interparlamentara a CSI
 Adunarea Parlamentara a OCEMN
 Adunarea Parlamentara NATO
 Uniunea Interparlamentara

 old.Parlament.md

 

 Contacte:

Republica Moldova,
MD-2073, m. Chișinău, Bd. Ștefan cel Mare și Sfânt 105

E-mail

Fax: 022268491

Tel.: 022820390
        022233229
        022268569

   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe