Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

Observator European

Integritatea este Libertate

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Gagauz Fiodor

Gagauz Fiodor

Depute


Political party: Fracțiunea parlamentară a Blocului Comuniștilor și Socialiștilor
Permanent Committee: Comisia securitate națională, apărare și ordine publică
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul de lege pentru modificarea și completarea articolului 20 din Codul fiscal nr.1163-XIII din 24.04.1997 4/26/2021 140 Examinare
Proiectul de lege pentru modificarea Legii nr.270/2018 privind sistemul unitar de salarizare în sectorul bugetar (anexa nr.9, anexa nr.10) 4/23/2021 131 Examinare
Proiectul de hotărâre pentru aprobarea Declarației cu privire la recunoașterea caracterului captiv al Curții Constituționale 4/23/2021 132 Approving
Proiectul de hotărâre privind anularea prin retragere parțială a Hotărârii Parlamentului nr.121 din 16 august 2019 privind numirea unui judecător al Curții Constituționale 4/23/2021 133 Approving
Proiectul de lege cu privire la blocul locativ din strada Alba Iulia nr.91/3, mun.Chișinău, destinat participanților la lichidarea consecințelor avariei de la Centrala Atomo Electrică Cernobîl 3/23/2021 82 Examinare
Parliament Diplomacy activity
Delegation/Friend Group Name Description
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
Grupul de prietenie cu Republica Turcia Grupul de prietenie cu Republica Turcia
Grupul de prietenie cu ţările Asiei Centrale • Republica Kazahstan <br />• Republica Kîrgîză <br />• Republica Tadjikistan <br />• Turkmenistan <br />• Republica Uzbekistan
wealth declaration:

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:

ПЕРСОНАЛЬНЫЕ ДАННЫЕ

Дата рождения          23 октября 1958 года
Место рождения        с. Гайдары Чадыр-Лунгского района МССР
Семейное положение Женат, отец двоих детей

ПРОФЕСИОНАЛЬНАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ

30 ноябрь 2014 г.
по настоящее
время

Депутат Парламента РМ по спискам Партии Cоциалистов

сентябрь 2012 г.

Избран депутатом Народного собрания Гагаузии

декабрь 2006г.

Председатель общественного движения «Единая Гагаузия»

1999 – 2001г.

Начальник управления Внутренних Дел Гагаузии

1982- 2002 г.

Служба в рядах органов Внутренних Дел РМ, на различных руководящих должностях, дослужился до звания полковник

По окончанию школы служил в рядах Советской Армии.

Образование высшее. Окончил Киевскую Высшую Школу МВД СССР и Академию Государственного Управления при Президенте РМ


Contact details:

Declarations
Discursul Domnului Igor Grosu după alegerea în funcția de Președinte al Parlamentului Republicii Moldova
Discursul Domnului Igor Grosu după alegerea în funcția de Președinte al Parlamentului Republicii Moldova
Agenda
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe