Vizite și informare
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

 
Observator European

Integritatea este Libertate

 
 
 
 
 
 
 
 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Lupu Marian

Lupu Marian

Deputat


Formaţiunea politică: Fracţiunea Parlamentară a Partidului Democrat din Moldova
Comisia permanentă: Comisia politică externă şi integrare europeană
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Parlamentară a Parteneriatului Estic (EURONEST) <p>-</p>
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord Grupul de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
Grupul de prietenie cu Republica Federală Germania Grupul de prietenie cu Republica Federală Germania
Declaraţii de avere:

Declaraţia pe anul 2009 

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

Declaraţia la validarea mandatului

Declaraţia pe anul 2014

Curriculum Vitae:
Născut la 20 iunie 1966 în mun. Bălţi

Studii:

1996 – Studii postuniversitare, Comerţul Internaţional şi Politica OMC, Institutul OMC (Geneva)
1994 – Studii postuniversitare, Politica financiară şi de programare, Institutul FMI (Washington)
1991 – Doctor în Economie, Academia Economică „G.V. Plehanov”(Moscova), Universitatea de Stat din Moldova (USM)
1987 – Licenţiat în Economie, Facultatea de Comerţ şi Economie, USM
1983 – Absolvent, Şcoala nr. 1 din Chişinău (actualmente Liceul “Gheorghe Asachi”)

Activitatea profesională:

Noiembrie 2013 – prezent – Președinte al Fracțiunii parlamentare a Partidului Democrat din Moldova
August 2012 – prezent – Vicepreședinte al Internaționalei Socialiste
Decembrie 2010 – aprilie 2013 – Președinte al Parlamentului RM
Decembrie 2010 – martie 2012 - Președinte interimar al RM
Iulie 2009 – septembrie 2010 – Deputat în Parlamentul RM (Legislatura a XVIII-a), Preşedinte al Fracţiunii PDM în Parlamentul RM
Aprilie 2009 – iulie 2009 - Deputat în Parlamentul RM (Legislatura a XVII-a)
Iulie 2009 – prezent – Președinte al Partidului Democrat din Moldova
Martie 2005 – aprilie 2009 – Preşedinte al Parlamentului RM
August 2003 – martie 2005 – Ministru al Economiei
Iunie 2001 – august 2003 – Viceministru al Economiei
1997 – 2001 – Director, Departamentul Relaţii Economice Externe, Ministerul Economiei
1994 – 1997 – Şef direcţie, Departamentul Relaţii Economice Externe, Ministerul Economiei
1991 – 1992 – specialist principal, Departamentul Relaţii Economice Externe, Ministerul Economiei
1992 – 2000 – director executiv, Programul TACIS-Moldova

Starea civilă:
 căsătorit, 2 copii

Limbi vorbite: engleza, franceza, rusa
Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului, Igor Grosu, la deschiderea sesiunii de primăvară 2024 a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului, Igor Grosu, la deschiderea sesiunii de primăvară 2024 a Parlamentului
Ultimele acte legislative adoptate
 

Adresa
Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt 105
MD-2073, Chișinău
Republica Moldova

Date de contact:
Direcţia petiţii şi audienţe
tel: 022-820-270
Direcția servicii generale
tel: 022-820-130

info@parlament.md

 old.Parlament.md

 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"