Визиты и информация
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
 
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Аккредитация журналистов в парламенте



 

 
Европейский обозреватель

Integritatea este Libertate

 
Парламентаризм в Республике Молдова
 
 
 
 
 
 
Общественная информация
 
Обращения граждан
Структура > Депутаты
Депутаты
Şupac Inna

Şupac Inna

Депутат


Политическое образование: Fracțiunea Partidului Comuniștilor din Republica Moldova
Постоянная комисия: Комиссия по правам человека
Activitate parlamentara RU

Заявления

Пленарное заседание Titlu Declaratie RU
Şedinţa plenară din 30.09.2011

Intrebari/Interpelari RU

Obiectul sesizarii RU Пленарное заседание Organul/Institutia RU Mod de raspuns RU
Scimbarea denumirii avanpostului de frontieră în satul Stoianovca Şedinţa plenară din 8.12.2011 Serviciul Grăniceri С трибуны парламента
Activitate de diplomatie parlamentara RU [Смотреть все]
Denumire Delegatie/Grup RU Descriere RU
Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei <p>-</p>
Comitetul Parlamentar de Asociere Republica Moldova – Uniunea Europeană <p>-</p>
Comitetul Parlamentar de Asociere Republica Moldova – Uniunea Europeană <p>-</p>
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană
Declaratii de avere RU:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

 

Curriculum Vitae RU:

 Data naşterii : 9 Februarie 1984

Studii:

  • Octombrie 2007 Septembrie 2008 – Masterat în Antropologie, Şcoala Antropologică Superioară, Moldova
  • Octombrie 2006 Octombrie 2007 – Institutul European de Ştiinţe Politice, Moldova
  • 2001 – 2006  - Licenţiat în Relaţii Internaţionale, Universitatea Liberă Internaţională din Moldova

 

Activităţi profesionale:

  • Aprilie 2009 - pînă în present – Deputat in Parlamentul RM, Fractiunea Partidului Comunistilor din RM
  • Ianuarie 2007 pînă în present – Prim Secretar, Uniunea Tineretului Comunist din Moldova
  • Octombrie 2006 Mai 2007 – Asistent Secund, Aparatul Preşedintelui Republicii Moldova

 

Practica de stagiere:

·         28 August  - 3 Octombrie 2006 – stagiu de practică, Parlamentul European, Brussels-Strasbourg

·         Noiembrie 2005 – Mai 2006 – practica de stagiere, compania MOLDCELL, Departamentul Vînzări

·         27 Iunie – 15 Iulie 2005 – practica diplomatică, Parlamentul Republicii Moldova, Departamentul pentru Relaţii Externe 

Şcoli de Vară:

·         Iunie 2008 – Şcoala de Vară a Partidului European de Stînga, Franţa

·         Iunie 2007 - Şcoala de Vară a Partidului European de Stînga, Austria

·         Iunie 2007 – Şcoala de Vară a Institutului European de Ştiinţe Politice, Consiliul Europei, Strasbourg 

Premii şi diplome:

  • Mai 2006 – BURSA de MERIT 2006, Gradul I
  • Octombrie 2005 Mai 2006 – bursa companiei MOLDCELL

 

Tema de cercetare ştiinţifică:

 

Integrare europeană – studierea a valorilor patrimoniale a  partidelor politice de stînga

Limbi vorbite:

Rusa, moldoveneasca, engleza, ucraineana.

Контактные данные:

 E-mail: innashupac@yahoo.com

 E-mail

Заявления
Discursul Președintelui Parlamentului, Igor Grosu, la deschiderea sesiunii de primăvară 2024 a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului, Igor Grosu, la deschiderea sesiunii de primăvară 2024 a Parlamentului
Принятые законодательные акты
 

Adresa
Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt 105
MD-2073, Chișinău
Republica Moldova

Date de contact:
Direcţia petiţii şi audienţe
tel: 022-820-270
Direcția servicii generale
tel: 022-820-130

info@parlament.md

 old.Parlament.md

 

   Разработка веб-страницы Парламента Республики Молдова была проведена благодаря «Программе поддержки демократии», финансируемой Европейским Союзом и осуществляемой Советом Европы