Vizite și informare
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Observator European

Integritatea este Libertate

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Şupac Inna

Şupac Inna

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului Comuniștilor din Republica Moldova
Comisia permanentă: Comisia drepturile omului şi relaţii interetnice
Activitate parlamentară

Declaraţii

Şedinţa plenară Titlu Declaraţie
Şedinţa plenară din 30.09.2011

Întrebări/Înterpelări

Obiectul sesizării Şedinţa plenară Organul/Instituţia Mod de răspuns
Scimbarea denumirii avanpostului de frontieră în satul Stoianovca Şedinţa plenară din 8.12.2011 Serviciul Grăniceri De la tribuna parlamentului
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei <p>-</p>
Comitetul Parlamentar de Asociere Republica Moldova – Uniunea Europeană <p>-</p>
Comitetul Parlamentar de Asociere Republica Moldova – Uniunea Europeană <p>-</p>
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană
Declaraţii de avere:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

 

Curriculum Vitae:

 Data naşterii : 9 Februarie 1984

Studii:

  • Octombrie 2007 Septembrie 2008 – Masterat în Antropologie, Şcoala Antropologică Superioară, Moldova
  • Octombrie 2006 Octombrie 2007 – Institutul European de Ştiinţe Politice, Moldova
  • 2001 – 2006  - Licenţiat în Relaţii Internaţionale, Universitatea Liberă Internaţională din Moldova

 

Activităţi profesionale:

  • Aprilie 2009 - pînă în present – Deputat in Parlamentul RM, Fractiunea Partidului Comunistilor din RM
  • Ianuarie 2007 pînă în present – Prim Secretar, Uniunea Tineretului Comunist din Moldova
  • Octombrie 2006 Mai 2007 – Asistent Secund, Aparatul Preşedintelui Republicii Moldova

 

Practica de stagiere:

·         28 August  - 3 Octombrie 2006 – stagiu de practică, Parlamentul European, Brussels-Strasbourg

·         Noiembrie 2005 – Mai 2006 – practica de stagiere, compania MOLDCELL, Departamentul Vînzări

·         27 Iunie – 15 Iulie 2005 – practica diplomatică, Parlamentul Republicii Moldova, Departamentul pentru Relaţii Externe 

Şcoli de Vară:

·         Iunie 2008 – Şcoala de Vară a Partidului European de Stînga, Franţa

·         Iunie 2007 - Şcoala de Vară a Partidului European de Stînga, Austria

·         Iunie 2007 – Şcoala de Vară a Institutului European de Ştiinţe Politice, Consiliul Europei, Strasbourg 

Premii şi diplome:

  • Mai 2006 – BURSA de MERIT 2006, Gradul I
  • Octombrie 2005 Mai 2006 – bursa companiei MOLDCELL

 

Tema de cercetare ştiinţifică:

 

Integrare europeană – studierea a valorilor patrimoniale a  partidelor politice de stînga

Limbi vorbite:

Rusa, moldoveneasca, engleza, ucraineana.

Date de contact:

 E-mail: innashupac@yahoo.com

 E-mail

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului, Igor Grosu, la încheierea sesiunii de toamnă 2022 a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului, Igor Grosu, la încheierea sesiunii de toamnă 2022 a Parlamentului
Agenda
27 ianuarie 2023
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 

 Contacte:

Republica Moldova,
MD-2004, mun. Chișinău, Bd. Ștefan cel Mare și Sfânt 105

Mail: info@parlament.md

Tel.: 022-820-390
       

   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"