Visites et informations
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova


La version française du site a été réalisée grâce à l'appui du Programme NORIA de l'Assemblée parlementaire de la Francophonie

Accréditation des journalistes au Parlement

 
Observator European

Integritatea este Libertate

 
Parlementarisme en République de Moldavie
 
 
 
 
 
 
Informations publiques
 
Structure du Parlement > Députés
Députés
Şupac Inna

Şupac Inna

Deputat FR


Formaţiunea politică FR: Fracțiunea Partidului Comuniștilor din Republica Moldova
Comisia permanenta FR: Comisia drepturile omului şi relaţii interetnice
Activitate parlamentara FR

Declaratii FR

Sedinta plenara FR Titlu Declaratie FR
Şedinţa plenară din 30.09.2011

Intrebari/Interpelari FR

Obiectul sesizarii FR Sedinta plenara FR Organul/Institutia FR Mod de raspuns FR
Scimbarea denumirii avanpostului de frontieră în satul Stoianovca Şedinţa plenară din 8.12.2011 Serviciul Grăniceri De la tribuna parlamentului FR
Activitate de diplomatie parlamentara FR [Vezi toate FR]
Denumire Delegatie/Grup FR Descriere FR
Assemblée Parlementaire du Conseil de l’Europ <p>-</p>
Comité Parlementaire de Coopération République de Moldova – Union Européenne <p>-</p>
Comité Parlementaire de Coopération République de Moldova – Union Européenne <p>-</p>
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană
Declaratii de avere FR:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

 

Curriculum Vitae FR:

 Data naşterii : 9 Februarie 1984

Studii:

  • Octombrie 2007 Septembrie 2008 – Masterat în Antropologie, Şcoala Antropologică Superioară, Moldova
  • Octombrie 2006 Octombrie 2007 – Institutul European de Ştiinţe Politice, Moldova
  • 2001 – 2006  - Licenţiat în Relaţii Internaţionale, Universitatea Liberă Internaţională din Moldova

 

Activităţi profesionale:

  • Aprilie 2009 - pînă în present – Deputat in Parlamentul RM, Fractiunea Partidului Comunistilor din RM
  • Ianuarie 2007 pînă în present – Prim Secretar, Uniunea Tineretului Comunist din Moldova
  • Octombrie 2006 Mai 2007 – Asistent Secund, Aparatul Preşedintelui Republicii Moldova

 

Practica de stagiere:

·         28 August  - 3 Octombrie 2006 – stagiu de practică, Parlamentul European, Brussels-Strasbourg

·         Noiembrie 2005 – Mai 2006 – practica de stagiere, compania MOLDCELL, Departamentul Vînzări

·         27 Iunie – 15 Iulie 2005 – practica diplomatică, Parlamentul Republicii Moldova, Departamentul pentru Relaţii Externe 

Şcoli de Vară:

·         Iunie 2008 – Şcoala de Vară a Partidului European de Stînga, Franţa

·         Iunie 2007 - Şcoala de Vară a Partidului European de Stînga, Austria

·         Iunie 2007 – Şcoala de Vară a Institutului European de Ştiinţe Politice, Consiliul Europei, Strasbourg 

Premii şi diplome:

  • Mai 2006 – BURSA de MERIT 2006, Gradul I
  • Octombrie 2005 Mai 2006 – bursa companiei MOLDCELL

 

Tema de cercetare ştiinţifică:

 

Integrare europeană – studierea a valorilor patrimoniale a  partidelor politice de stînga

Limbi vorbite:

Rusa, moldoveneasca, engleza, ucraineana.

Date de contact FR:

 E-mail: innashupac@yahoo.com

 E-mail

Déclarations
Discursul Președintelui Parlamentului, Igor Grosu, la deschiderea sesiunii de primăvară 2024 a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului, Igor Grosu, la deschiderea sesiunii de primăvară 2024 a Parlamentului
Derniers actes législatifs adoptés
 

Adresa
Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt 105
MD-2073, Chișinău
Republica Moldova

Date de contact:
Direcţia petiţii şi audienţe
tel: 022-820-270
Direcția servicii generale
tel: 022-820-130

info@parlament.md

 old.Parlament.md

 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe