Визиты и информация
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
 
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Аккредитация журналистов в парламенте



 

Европейский обозреватель

Integritatea este Libertate

Парламентаризм в Республике Молдова
Государственные власти и учреждения
Общественная информация
 
Обращения граждан
Структура > Депутаты
Депутаты
Чобану Мария

Чобану Мария

Депутат


Политическое образование: Fracțiunea Platforma DA, bloc ACUM
Постоянная комисия: Комиссия по культуре, науке, образованию, молодежи, спорту и средствам массовой информации
Activitate parlamentara RU

Проекты законодательных инициатив [Смотреть все]

Наименование проекта Дата регистрации Номер регистрации Стадия
Proiectul de lege pentru modificarea articolului VI din Legea cu privire la instituirea unor măsuri pe perioada stării de urgență în sănătate publică și modificarea unor acte normative nr.69 din 21.05.2020 16.04.2021 114 Examination ru
Proiectul de lege pentru modificarea articolului 299 al Codului muncii al Republicii Moldova nr.154/2003 17.03.2021 73 Approved ru
Proiectul de hotărâre privind modificarea Registrului monumentelor Republicii Moldova ocrotite de stat, aprobat prin Hotărârea Parlamentului nr.1531/1993 04.03.2021 54 Examination ru
Proiectul de hotărâre pentru modificarea Hotărârii Parlamentului nr.1531/1993 pentru punerea în aplicare a Legii privind ocrotirea monumentelor 03.03.2021 52 Retracted ru
Proiectul de lege pentru modificarea articolului 13 din Legea privind sistemul public de pensii nr.156 din 14.10.1998 02.03.2021 43 Examination ru

Заявления

Пленарное заседание Titlu Declaratie RU
Şedinţa plenară din 27.06.2013
Şedinţa plenară din 18.04.2013
Şedinţa plenară din 15.11.2012

Intrebari/Interpelari RU

Obiectul sesizarii RU Пленарное заседание Organul/Institutia RU Mod de raspuns RU
Referitor la alocarea ajutoarelor sociale în teritoriu Şedinţa plenară din 03.11.2011 Ministerul Muncii, Protecţiei Sociale şi Familiei В письменной форме
Activitate de diplomatie parlamentara RU [Смотреть все]
Denumire Delegatie/Grup RU Descriere RU
Adunarea Parlamentară a Francofoniei -
Adunarea Parlamentară a Francofoniei -
Adunarea Parlamentară a Parteneriatului Estic (EURONEST) <p>-</p>
Grupul de prietenie cu Regatul Belgiei Grupul de prietenie cu Regatul Belgiei
Grupul de prietenie cu Regatul Danemarcei Grupul de prietenie cu Regatul Danemarcei
Declaratii de avere RU:

 Declaraţia pe anul 2012

 Declaraţia pe anul 2013

 Declarația pe anul 2015

 

Curriculum Vitae RU:

Date personale:

Nume                    Ciobanu

Prenume              Maria

Data nașterii      10 martie 1953

Locul nașterii     satul Găureni, raionul Nisporeni

Studii:

Perioada             1972-1977

Instituția             Universitatea de Stat ”Ion Creangă”, Chişinău

Experiență profesională:

Perioada             1977 - 1979

Locul                    satul Grozeşti

Instituția             Școala medie

Funcția                Profesoară

 

Perioada             1979 - 1982

Locul                    Satul Selişte

Instituția             Școala medie

Funcția                Director adjunct pentru munca educativă

 

Perioada              1982 - 1987

Locul                     Nisporeni

Instituția             Direcția Generală de Învățământ, Tineret și                                       Sport

Funcția                Inspector şcolar

 

Perioada             1987 - 1988

Locul                    Nisporeni

Instituția             Şcoala medie Nr.1

Funcția                Profesoară

 

Perioada             1988 - 1991

Locul                    Nisporeni

Instituția             Gimnaziul Nisporeni

Funcția                Director adjunct

Perioada             1992 - 1994
Locul                   Nisporeni
Instituția             Direcția Generală de Învățământ, Tineret și                                           Sport
Funcția                Director general

  

Perioada             1994 - 2007

Locul                    Nisporeni

Instituția             Liceul Teoretic ”Boris Cazacu”

Funcția                Profesoară

 

 

Perioada             2007 - 2010

Locul                    Nisporeni

Instituția             Direcția Generală de Învățământ, Tineret și                                          Sport

Funcția                Director general

Activitate Politică: 

2008                  Membru al Consiliului Organizației Teritoriale

                             a PLDM Nisporeni

2008                  Membru al Consiliului Politic Naţional al PLDM

 

28 noiembrie 2010 – 28 decembrie 2014 – deputat în Parlamentul Republicii Moldova

23 februarie 2015 – 24 februarie 2019, deputat în Parlamentul Republicii Moldova

21 martie 2019 – prezent, deputat în Parlamentul Republicii Moldova

  • Președinte al Secției moldovenești a Adunării Parlamentare a Francofoniei
  • membru al Biroului Permanent al Parlamentului Republicii Moldova
  • membru al Comisiei cultură, educație, cercetare, tineret, sport și mass-media

 

2019 – neafiliată politic


Distincții:

1.Eminent al învățământului public

2. Ordinul ,,Gloria Muncii”

3. Ordinul Național ,,Serviciul Credincios” în grad de “Ofițer”( România)

 

Limbi vorbite:

Româna

Rusa

Hobby:

Lectura

Călătoriile

 

Контактные данные:

 

Заявления
Discursul Domnului Igor Grosu după alegerea în funcția de Președinte al Parlamentului Republicii Moldova
Discursul Domnului Igor Grosu după alegerea în funcția de Președinte al Parlamentului Republicii Moldova
Календарь
<Сентябрь 2021 г.>
ПнВтСрЧтПтСбВс
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
27 сентября 2021 г.
На выбранную дату нет ни одной записи
Принятые законодательные акты
 
   Разработка веб-страницы Парламента Республики Молдова была проведена благодаря «Программе поддержки демократии», финансируемой Европейским Союзом и осуществляемой Советом Европы