Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

 
Observator European

Integritatea este Libertate

 
Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
 
 
 
 
 
 
Relații cu cetățeanul
Asistență externă
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Greceanîi Zinaida

Greceanîi Zinaida

Depute


Political party: Fracțiunea parlamentară a Blocului Comuniștilor și Socialiștilor
Permanent Committee: Comisia de control al finanțelor publice
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul de hotărâre pentru instituirea Comisiei de anchetă privind controlul parlamentar al activității Comisiei pentru Situații Excepționale în perioada de la 24 februarie 2022 până la 30 decembrie 2023 1/31/2024 20 Examinare
Proiectul de hotărâre privind instituirea Comisiei de anchetă privind modul de gestionare a situației de forță majoră ca urmare a intemperiilor din data de 26-27 noiembrie 2023 de către Comisia pentru Situații Excepționale a Republicii Moldova și gestiona 11/29/2023 429 Examinare
Moțiune de cenzură asupra activității Guvernului Republicii Moldova 10/5/2023 356 Rejected
Proiectul de hotărâre pentru adoptarea Declarației cu privire la constatarea subminării statului de drept și a uzurpării puterii de stat în Republica Moldova 5/25/2023 155 Examinare
Moțiune simplă asupra politicilor desfășurate de Ministerul Justiției în domeniul justiției 11/17/2022 423 Rejected
Parliament Diplomacy activity [View ALL]
Delegation/Friend Group Name Description
Adunarea Interparlamentară a Țărilor Membre ale CSI
Uniunea Interparlamentară (UIP)
Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Japonia
wealth declaration:

Declarația de avere și interese personale

Curriculum Vitae:
INFORMAŢII PERSONALE
Zinaida Greceanîi
 
Chișinău (Republica Moldova)
 
 
 
EXPERIENŢA PROFESIONALĂ
08/06/2019
Președintele Parlamentului Republicii Moldova
18/12/2016–Prezent
Președintele Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Chișinău (Republica Moldova)
30/11/2014–Prezent
Președintele fracțiunii PSRM în Parlamentul Republicii Moldova
Parlamentul Republicii Moldova, Chișinău (Republica Moldova)
22/04/2009–29/07/2009
Deputat în Parlamentul Republicii Moldova
Parlamentul Republicii Moldova, Chișinău (Republica Moldova)
29/07/2009–Prezent
Deputat în Parlamentul Republicii Moldova
Parlamentul Republicii Moldova, Chișinău (Republica Moldova)
03/2008–09/2009
Prim-Ministru al Republicii Moldova
Chișinău (Republica Moldova)
10/2005–03/2008
Prim-viceprim-ministru
Guvernul Republicii Moldova, Chișinău (Republica Moldova)
02/2002–10/2005
Ministru al Finanțelor
Ministerul Finanțelor Republicii Moldova, Chișinău (Republica Moldova)
2001–2002
Prim-vicepriministru al finanțelor
Ministerul Finanțelor, Chișinău (Republica Moldova)
2000–2001
Viceministrul Finanțelor
Ministerul Finanțelor, Chișinău (Republica Moldova)
1999–2000
Director al Departamentului Buget
Ministerul Finanțelor, Chișinău (Republica Moldova)
1996–1999
Șeful Direcției generale elaborarea și administrarea bugetului
Ministerul Finanțelor, Chișinău (Republica Moldova)
1994–1996
Șef-adjunct al Direcției generale elaborarea și analiza bugetului, șef al secției bugetelor locale a Departamentului bugetului
Ministerul Finanțelor, Chișinău (Republica Moldova)
1994
Vicepreședintele interimar al Comitetului executiv raional Briceni, șef-interimar al Direcției financiare-economice Briceni
1981–1994
Șeful secției bugetare. șef-adjunct al Direcției financiare Briceni
1976–1981
Inspector-revizor superior pe state
Direcția financiară Briceni (Republica Moldova)
1974–1976
Inspector superior
Secția bugetară a Direcției financiare Briceni (Republica Moldova)
1974
Contabil superior interimar
Direcția financiară Briceni (Republica Moldova)
 
EDUCAŢIE ŞI FORMARE
1974
Economist
Tehnicul financiar-economic din Chișinău, Chișinău (Republica Moldova)
1982
Economist
Universitatea de Stat din Republica Moldova, Chișinău (Republica Moldova)
04/1995–05/1995
Seminar: Managementul politicii fiscale
Chișinău (Republica Moldova)
03/1998–04/1998
Cursuri: Analiza și politici macroeconomice
Chișinău (Republica Moldova)
 
COMPETENŢE PERSONALE
Limba(i) maternă(e)
moldovenească
 
 
 
 
 
 
Limbile străine
ÎNȚELEGERE
VORBIRE
SCRIERE
 
Ascultare
Citire
Participare la conversaţie
Discurs oral
 
rusă
C2
C2
C2
C2
C2
 
 
 
 
 
 
 
Niveluri: A1 și A2: Utilizator elementar - B1 și B2: Utilizator independent - C1 și C2: Utilizator experimentat
 

 

Contact details:
Tel: +373 22 820 388
 
e-mail: zinaida.greceanii@parlament.md
Declarations
Discursul Președintelui Parlamentului, Igor Grosu, la deschiderea sesiunii de primăvară 2024 a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului, Igor Grosu, la deschiderea sesiunii de primăvară 2024 a Parlamentului
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe