Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Ghileţchi Valeriu

Ghileţchi Valeriu

Deputy Chairman of the Parliament


Elected as Deputy Chairman of the Parliament:

 

Political party: Grupul Parlamentar Popular European
Permanent Committee: Committee on Foreign Policy and European Integration
Schedule:

 

Cabinet
- Hmelic Lucia Şef cabinet
- Jomir Dumitru Consilier
- Plamadeala Vladimir Consilier
- Conișescu Andrei Consilier
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul legii pentru modificarea articolului 51 din Legea cu privire la notariat nr.1453-XV din 08.11.2002 3/28/2018 102 Examinare
Proiectul legii privind modificarea și completarea Codului educației nr.152 din 17 iulie 2014 (art.31) 2/15/2018 37 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Legea privind statutul alesului local – art.5; Legea privind administrația publică locală – art.28, 33) 2/14/2018 35 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Constituției Republicii Moldova (preambul, art.1, art.8'1) 12/20/2017 393 Examinare
Proiectul hotărîrii cu privire la Raportul Comisiei speciale pentru elaborarea și aprobarea pachetului de modificări legislative în domeniul prevenirii suicidului 12/15/2017 390 Examinare

Declarations

Plenary Sittings Declaration Title
Сontinuarea ședinței din 15 mai 2014; Şedinţa plenară din 16.05.2014
Şedinţa plenară din 16.05.2013
Şedinţa plenară din 11.05.2012
Diplomacy Activity

Official Visits [View ALL]

Official Visits Data
Participarea la Sesiunea de primăvară a APCE 4/22/2018 - 4/28/2018
Participarea, în calitate de observator, la Misiunea APCE de monitorizare a alegerilor prezidențiale din Azerbaidjan, și la ședința Comisiei APCE pentru alegerea judecătorilor CEDO. 4/9/2018 - 4/12/2018
Participarea la Ședința solemnă a Parlamentului României pentru celebrarea Centenarului Unirii Basarabiei cu România 3/27/2018 - 3/27/2018
Participarea la ședința Comisiei sociale a APCE. 3/19/2018 - 3/21/2018
Participarea la Ședința Comisiei de Monitorizare a APCE 3/12/2018 - 3/14/2018
Parliament Diplomacy activity [View ALL]
Delegation/Friend Group Name Description
Parliamentary Assembly of the Council of Europe <p>-</p>
Grupul de prietenie cu Regatul Norvegiei Grupul de prietenie cu Regatul Norvegiei
Grupul de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord Grupul de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
Grupul de prietenie cu Republica Estonia Grupul de prietenie cu Republica Estonia
wealth declaration:

 Declaraţia pe anul 2009

 Declaraţia pe anul 2010

 Declaraţia pe anul 2011

 Declaraţia pe anul 2012

 Declaraţia pe anul 2013

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:

Date personale:

Născut pe data de 8 iulie, 1960, în s. Pînzăreni, r-l. Făleşti, Republica Moldova. Căsătorit, trei copii: Stanislav (22 de ani), Eugen (20 ani) şi Cristina-Emanuela (18 ani).

 

Studii:

2007 – prezent: doctorand la Gordon Conwell Seminary din SUA.

1991-1994 – Universitatea „Emanuel” or. Oradea, România; Licenţă în Teologie la Universitatea „Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca. 

1982-1988 – Institutul Electrotehnic „A. Popov” or. Odessa, Ucraina; Inginer radio şi  telecomunicaţii.

1975-1979 – Colegiul Politehnic, or. Bălţi; Tehnician radio.

1967-1975 – Şcoala generală, s. Pânzăreni, r-l. Făleşti.

 

Activitatea Profesională:

2009-prezent – Deputat în Parlamentul RM, membru al comisiei pentru politică externă şi integrare europeană.

2009-2011 – Preşedintele Federaţiei Baptiste Europene.

2001-2009 – Episcop al Uniunii Bisericilor Creştine Evanghelice Baptiste din Moldova.

2007-2009 – Vice-preşedinte al Federaţiei Baptiste Europene.

2003-2008 – Preşedintele Departamentului de Misiune în cadrul Federaţiei Baptiste Europene.

2002-2004 – Preşedinte al Federaţiei Baptiste Euroasitice.

1998-2001 – Deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membru al Comisiei pentru Drepturile Omului, Culte Religioase, Minorităţi Etnice şi Comunităţi Externe.

1994-1998 – Decan al Colegiului Teologic-Pedagogic din mun. Chişinău.

1989-1990 – Inginer şef la întrepinderea “Electron Service” din or. Bălţi.

1988-1989 – Inginer pentru producţie „Electron Service” din or. Bălţi.

1979-1988 – Tehnician radio „Electron Service” din or. Bălţi.

 

Limbi vorbite: Română (nativă), Engleză (fluent), Rusă (fluent).

 

 

Contact details:

 E-mail

Declarations
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe