Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Vacarciuc Vadim

Vacarciuc Vadim

Depute


Political party: Parliamentary Faction of the Liberal Party
Permanent Committee: Legal Committee for appointments and immunities
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul legii privind restituția și regimul juridic al unor imobile preluate în mod abuziv de regimul totalitar comunist în perioada 28 iunie 1940-27 august 1991 9/26/2014 366 Retracted
Proiectul hotărîrii privind constatarea ilegalității concesionării Î.S.”Aeroportul Internațional Chișinău” și a activelor acestuia 7/18/2014 299 Retracted
Proiectul legii privind exproprierea de interes național a pachetului de acțiuni în mărime de 22,75% în ”Banca de Economii” S.A. cedate în urma emisiunii suplimentare din iulie 2013 7/18/2014 300 Retracted
Proiectul legii pentru completarea și abrogarea unor acte legislative (Codul funciar – art.40; Hotărîrea cu privire la întovărășirile pomicole nr.629-XII din 05.07.1991) 7/16/2014 291 Approving
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Legea privind accesul la informație – art.15, 16; Codul contravențional al RM – art.71) 6/27/2014 249 Retracted
Parliament Diplomacy activity
Delegation/Friend Group Name Description
Parliamentary Assembly of N.A.T.O -
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Republica Cipru Grupul de prietenie cu Republica Cipru
Grupul de prietenie cu Republica Cuba Grupul de prietenie cu Republica Cuba
wealth declaration:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2012

Declarația pe anul 2013

Curriculum Vitae:

Născut la 1 octombrie 1972 în oraşul Bălţi

 

Studii:

Licenţiat în pedagogie şi psihologie la Universitatea de Stat  „Alecu Russo” din Bălţi

 

Activitate profesională:

2008–2009: vicepreşedintele Federaţiei naţionale de Haltere din Republica Moldova

Din 5 aprilie 2009 – deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membru al Comisiei securitate naţională, apărare şi ordine publică.

Contact details:

 E-mail

 

Declarations
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe