Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Mişin Vadim

Mişin Vadim

Depute


Political party:
Permanent Committee: Committee for human rights and inter-ethnic relations
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul hotărîrii privind constituirea Comisiei speciale pentru selectarea candidaților la funcția de Avocat al Poporului și la funcția de Avocat al Poporului pentru protecția drepturilor Copilului 5/14/2014 178 Approving
Proiectul legii pentru modificarea Codului contravențional al Republicii Moldova nr.218-XVI din 24.10.2008 (art.385, 423'5) 5/5/2014 165 Approved
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Codului fiscal nr.1163-XIII din 24.04.1997 (art.96) 4/17/2014 159 Retracted
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Codul penal – art.1352, 1353, 1354; Legea cu privire la libertatea de exprimare – art.3) 11/27/2013 482 Retracted
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Codului cu privire la știință și inovare al Republicii Moldova nr.259-XV din 15.07.2004 10/19/2012 2394 Retracted
Parliament Diplomacy activity
Delegation/Friend Group Name Description
Inter-Parliamentary Assembly of CIS -
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
wealth declaration:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

Curriculum Vitae:

Deputat Fracţiunea PCRM

Născut la 12 martie 1945  în orăşelul Kulisarî, regiunea Guriev, Kazahstan

Studii: Universitatea de Stat din Moldova, Şcoala superioară de partid din Kiev 

Profesia: jurist

Activitate profesională: funcţii eligibile în organelle comsomoliste şi de partid din diferite localităţi ale Republicii Moldova. Din 1983 – în sistemul MAI al Republicii, din 1986 – şef de Departament la Ministerul Afacerilor Interne, general-maior de poliţie

Activitate parlamentară: din 1998 – deputat în Parlament. La 18 februarie 2000 este ales, iar la 20 martie 2001 reales vicepreşedinte al Parlamentului Republicii Moldova. Din martie 2005 – membru al Comisiei pentru securitatea naţională, apărare şi ordinea publică, din septembrie 2009 preşedinte al Comisiei drepturile omului şi relaţii interetnice.

Contact details:

 E-mail

Declarations
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
Sunday, November 18, 2018
At the moment there are no records for the selected date
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe