Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Lebedinschi Adrian

Lebedinschi Adrian

Depute


Political party: Fracțiunea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Permanent Committee: Committee on Foreign Policy and European Integration
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul legii pentru completarea Codului audiovizualului nr.260 din 27.07.2007 4/6/2018 113 Examinare
Proiectul legii pentru completarea Legii nr.330 din 25.03.1999 cu privire la cultura fizică și sport 4/6/2018 114 Examinare
Moțiune simplă asupra politicii interne în domeniul sănătății și protecției sociale populației realizate de Ministrul sănătății, muncii și protecției sociale, dna Svetlana Cebotari 3/20/2018 91 Rejected
Moțiune simplă asupra politicii interne și externe în domeniul integrării europene realizate de viceprim-ministru Iurie Leancă 3/1/2018 61 Rejected
Moțiune simplă asupra politicii interne în domeniul economiei realizate de Ministerul Economiei și Infrastructurii, condus de domnul Chiril Gaburici 2/15/2018 36 Rejected
Parliament Diplomacy activity [View ALL]
Delegation/Friend Group Name Description
Inter-Parliamentary Assembly of CIS -
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Georgia Grupul de prietenie cu Georgia
Curriculum Vitae:

INFORMAȚII PERSONALE 

Data naşterii           12 august 1976

Locul naşterii          com. Colicăuți, r-l Briceni, Republica Moldova
 

Starea familiară      Căsătorit, 2 copii


DATE DE CONTACT 

e-mail      adrian@lebedinsky.org

EXPERIENȚĂ PROFESIONALĂ
 

28 mai 2010 -
prezent

 

Avocat, desfășurînd inițial activitatea în cadrul Cabinetului Avocatului „Lebedinschi Adrian” și începînd cu ianuarie 2014, activitatea este desfășurată în cadrul Biroului Asociat de Avocați „Lebedinsky & Partners”.

19 septembrie 2009 -
27 mai 2010
 

avocat-stagiar

2007 –
17 septembrie 2009

Comisar adjunct, Şef al Secţiei urmărire penală a Comisariatului de poliţie al sectorului Buiucani mun. Chişinău. Concediat din MAI în legătură cu starea sănătăţii.

2005-2007

 

Comisar adjunct, Şef al Secţiei urmărire penală a Comisariatului de poliţie al sectorului Centru mun. Chişinău.

2003-2005

 

Șef adjunct al Secţiei urmărire penală a Comisariatului de poliţie al sectorului Centru mun. Chişinău.

2001-2003

 

Anchetator superior al Secţiei anchetă penală a Comisariatului de poliţie al sectorului Centru mun. Chişinău.

1998-2001

Anchetator al Secţiei anchetă penală a Comisariatului de poliţie al sectorului Centru mun. Chişinău.


ACTIVITATE OBȘTEASCĂ 

2010-2014

Membru al Consiliului Civil pentru monitorizarea Centrului Național Anticorupție

2009-2012

Membru fondator, Secretar General al Sindicatului angajaților organelor de drept ”Demnitate”

2011

Membru al Consiliul pentru reforma organelor de drept

     

EDUCAȚIE ȘI FORMARE
 

2012-prezent

Doctorand la Universitatea Liberă Internațională din Moldova

2006-2007

Academia de Poliție Ștefan cel Mare a MAI, magistru în drept  

2002-2003

Cursuri de pregătire a rezervei cadrelor de conducere a Ministerului Afacerilor Interne

1993-1998

Academia de poliție „Ștefan cel Mare”, Facultatea drept, specializarea anchetator penal

PREMII / DISTINCŢII / DECORAŢII: 

Gradul special de locotenent – colonel de poliţie

În anul 2004 a fost acordat gradul de calificare „Maiestru”

Colaborator eminent al MAI

”Serviciu impecabil” de gradul III și de gradul II 

”Crucea pentru merite” de gradul II

 


Declarations
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe