Vizite și informare
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Nichiforciuc Eugeniu

Nichiforciuc Eugeniu

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului Democrat din Moldova
Comisia permanentă: Comisia securitate naţională, apărare şi ordine publică
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul hotărîrii privind desfășurarea referendumului republican 29.11.2018 443 Adoptare
Proiectul legii privind Centrul Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal 22.11.2018 421 Examinare
Proiectul legii privind protecția datelor cu caracter personal 22.11.2018 422 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea art.11 din Legea nr.91/2014 privind semnătura electronică și documentul electronic 16.11.2018 408 Adoptat
Proiectul legii cu privire la Inspectoratul General al Carabinierilor 23.10.2018 353 Adoptat
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Interparlamentară a Ţărilor Membre ale CSI -
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
Grupul de prietenie cu Republica Belarus Grupul de prietenie cu Republica Belarus
Grupul de prietenie cu Republica Elenă Grupul de prietenie cu Republica Elenă
Declaraţii de avere:

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:
Curriculum vitae
 
Date personale:
 
Nume-prenume:  Nichiforciuc Eugeniu
E-mail:                 e.nichiforciuc@gmail.com
Data nasterii:       06.04.1984
Stare civilă:          căsătorit, 1 copil
 
Experiență profesională:
Mai 2012 – prezent
 
Secretar General Adjunct
Partidul Democrat din Moldova
 
Februarie 2015 – prezent
 
Deputat
Parlamentul Republicii Moldova
 
Mai 2014 – Februarie 2015
 
Vicedirector
SA ”Terconvit”
 
Septembrie 2009 – Ianuarie 2010
 
Secţia organizatorică şi protocol al aparatului Comitetului Central al PCRM
Aparatul CC al PCRM
 
Octombrie 2007 – Septembrie 2009
 
Referent al aparatului Comitetului Central al PCRM
Aparatul CC al PCRM
 

Studii:

2007 – 2009
 
Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie ”N.Testemiţanu”
Facultatea Medicină socială şi management
Magistru în medicină socială şi management
 
Licenţiat (magistru) în medicină socială şi management
 
2007 – 2008
 
Academia de Administrare Publică pe lîngă Preşedintele Republicii Moldova
Magistru în administrare publică
Licenţiat (magistru) în administrare publică
 
2001 – 2007
 
Universitate de Stat de Medicină şi Farmacie ”N.Testemiţanu”
Faculatea Medicină generală
Medic generalist
 
Limba maternă - română
 
Limbi străine    - engleză - începător
                         rusă - avansat

 

Date de contact:

 

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de primăvară a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de primăvară a Parlamentului
Agenda
19 martie 2019
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"