Vizite și informare
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Observator European

Integritatea este Libertate

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Olaru Nicolae

Olaru Nicolae

Deputat


Formaţiunea politică: Fracţiunea Parlamentară a Partidului Liberal Democrat din Moldova
Comisia permanentă: Comisia agricultură şi industrie alimentară
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii pentru completarea Legii cadastrului bunurilor imobile nr.1543-XIII din 25 februarie 1998 (art.55'1) 26.04.2018 132 Adoptat
Proiectul legii pentru completarea articolului 4 din Legea privind prețul normativ și modul de vînzare- cumpărare a pămîntului nr.1308-XIII din 25 iulie 1997 26.04.2018 133 Examinare
Proiectul hotărîrii pentru aprobarea Declarației Parlamentului Republicii Moldova privind condamnarea atacurilor Federației Ruse asupra securității informaționale naționale și amestecul abuziv în activitatea politică din Republica Moldova 24.01.2018 13 Adoptare
Proiectul legii pentru modificarea articolului 13 din Constituția Republicii Moldova 02.11.2017 339 Retras
Proiectul legii pentru modificarea alineatului (2) al art.238 din Codul fiscal nr.1163/1997 17.10.2017 318 Retras
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Parlamentară a GUAM <p>-</p>
Grupul de prietenie cu Georgia Grupul de prietenie cu Georgia
Grupul de prietenie cu Republica Federală Germania Grupul de prietenie cu Republica Federală Germania
Grupul de prietenie cu Republica Italiană Grupul de prietenie cu Republica Italiană
Grupul de prietenie cu Republica Lituania Grupul de prietenie cu Republica Lituania
Declaraţii de avere:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaratia pe anul 2013

 

Curriculum Vitae:

Deputat, fracţiunea PLDM

Născut la 16 decembrie 1958, în satul Sîrcova, r-nul Rezina 

Studii:

1980 -1983- Sovhozul-tehnicum „G. Kotovschi” din Cucuruzenii de Sus, raionul Orhei;

1982 -1988 - Universitatea de Stat din Chişinău;

1993 - 1995 - Academia de Administrare Publică pe lîngă Guvernul Republicii Moldova.

Profesii: istoric, manager în administraţia publică.

Activitate profesională:

1976 - 1977 - laborant şcoala medie Sîrcova, raionul Rezina;

1977 - 1979 - seviciul militar;

1983 - 1987 - profesor şcoala medie Sîrcova, raionul Rezina;

1987 - 1989 - director şcoala medie Sîrcova, raionul Rezina;

1989 - 1998 - primar comuna Sîrcova, raionul Rezina;

1998 - 2008 - Preşedintele Consiliului Federaţiei Naţionale a  Asociaţiiloe de Economii şi Împrumut;

2008 – 2010 - antreprenor.

Activitate social-politică:

Din 2007 – membru, preşedinte OT PLDM Rezina;

Din 2007 – consilier raional în Rezina.

Limbi vorbite: româna, rusa, franceză.

Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
9 decembrie 2019
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"