Vizite și informare
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Observator European

Integritatea este Libertate

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Nesterovschi Alexandr

Nesterovschi Alexandr

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Comisia permanentă: Comisia politică externă şi integrare europeană
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii pentru modificarea articolului 41 din Codul Educației al Republicii Moldova nr.152 din 17 iulie 2014 12.07.2019 120 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Anexei nr.1 din Codul fiscal nr.1163-XIII din 24 aprilie 1997 13.06.2018 206 Retras
Proiectul hotărîrii pentru menținerea votului asupra Declarației Parlamentului Republicii Moldova cu privire la inviolabilitatea suveranității, independenței și neutralității permanente a Republicii Moldova nr.47 din 31.03.2016 29.03.2018 103 Retras
Moțiune simplă asupra politicii interne în domeniul sănătății și protecției sociale populației realizate de Ministrul sănătății, muncii și protecției sociale, dna Svetlana Cebotari 20.03.2018 91 Respins
Moțiune simplă asupra politicii interne și externe în domeniul integrării europene realizate de viceprim-ministru Iurie Leancă 01.03.2018 61 Respins
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Comitetul Parlamentar de Asociere Republica Moldova – Uniunea Europeană <p>-</p>
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Georgia Grupul de prietenie cu Georgia
Declaraţii de avere:

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:

INFORMAȚII PERSONALE

Data naşterii                11 ianuarie 1981  

Locul naşterii               s. Răuțel, raionul Fălești, Republica Moldova


EXPERIENȚĂ PROFESIONALĂ

2014 – prezent

Deputat în Parlamentul R. Moldova, membru al Comisiei politică externă și integrare europeană

2013 – 2014 

Consilier, Consiliului mun. Bălți

2013 – prezent

Administrator, “Fama Glamosa” SRL

2012 - 2014

Director al Fundației de Binefacere “Soluția” filiala Bălți

2007 – 2011

Consilier, Consiliul mun. Bălți

2007 – 2008

specialist, Centrul de Cultură și Tineret, mun. Bălți

STUDII

 

2008-2010

Masterat în Științe Economice, Academia de Administrare Publică de pe lîngă Președintele R. Moldova

1998-2003

Licențiat în Drept, Institutul Nistrean de Economie și Drept, mun. Bălți

Date de contact:

 

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la învestirea în funcție
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la învestirea în funcție
Agenda
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"