Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

Observator European

Integritatea este Libertate

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Nesterovschi Alexandr

Nesterovschi Alexandr

Depute


Political party: Fracțiunea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Permanent Committee: Committee on Foreign Policy and European Integration
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul legii pentru modificarea articolului 41 din Codul Educației al Republicii Moldova nr.152 din 17 iulie 2014 7/12/2019 120 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Anexei nr.1 din Codul fiscal nr.1163-XIII din 24 aprilie 1997 6/13/2018 206 Retracted
Proiectul hotărîrii pentru menținerea votului asupra Declarației Parlamentului Republicii Moldova cu privire la inviolabilitatea suveranității, independenței și neutralității permanente a Republicii Moldova nr.47 din 31.03.2016 3/29/2018 103 Retracted
Moțiune simplă asupra politicii interne în domeniul sănătății și protecției sociale populației realizate de Ministrul sănătății, muncii și protecției sociale, dna Svetlana Cebotari 3/20/2018 91 Rejected
Moțiune simplă asupra politicii interne și externe în domeniul integrării europene realizate de viceprim-ministru Iurie Leancă 3/1/2018 61 Rejected
Parliament Diplomacy activity [View ALL]
Delegation/Friend Group Name Description
Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Georgia
Grupul de prietenie cu Irlanda
wealth declaration:

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:

INFORMAȚII PERSONALE

Data naşterii                11 ianuarie 1981  

Locul naşterii               s. Răuțel, raionul Fălești, Republica Moldova


EXPERIENȚĂ PROFESIONALĂ

2014 – prezent

Deputat în Parlamentul R. Moldova, membru al Comisiei politică externă și integrare europeană

2013 – 2014 

Consilier, Consiliului mun. Bălți

2013 – prezent

Administrator, “Fama Glamosa” SRL

2012 - 2014

Director al Fundației de Binefacere “Soluția” filiala Bălți

2007 – 2011

Consilier, Consiliul mun. Bălți

2007 – 2008

specialist, Centrul de Cultură și Tineret, mun. Bălți

STUDII

 

2008-2010

Masterat în Științe Economice, Academia de Administrare Publică de pe lîngă Președintele R. Moldova

1998-2003

Licențiat în Drept, Institutul Nistrean de Economie și Drept, mun. Bălți

Contact details:

 

Declarations
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
Wednesday, August 21, 2019
At the moment there are no records for the selected date
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe