Vizite și informare
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Observator European

Integritatea este Libertate

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Novac Grigore

Novac Grigore

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Comisia permanentă: Comisia juridică, numiri şi imunităţi
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.93-XIV din 15 iulie 1998 cu privire la patenta de întreprinzător (art.3, 4) 12.07.2019 119 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea Codului Contravențional al RM nr.218 din 24.10.2008 (art.408'2,423'10) 09.07.2019 113 Examinare
Proiectul legii pentru completarea Legii securității statului nr.618-XIII din 31 octombrie 1995 (art.12) 24.06.2019 86 Adoptare
Proiectul hotărîrii privind stabilirea datei pentru alegerile locale generale 17.06.2019 69 Adoptare
Proiectul legii pentru modificarea Legii privind administrația publică locală nr.436-XVI din 28 decembrie 2006 (art.90, 92) 17.06.2019 70 Adoptat
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Comitetul Parlamentar de Asociere Republica Moldova – Uniunea Europeană <p>-</p>
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Georgia Grupul de prietenie cu Georgia
Declaraţii de avere:

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:

INFORMAȚII PERSONALE

Data naşterii                06 februarie 1983

Locul naşterii               s. Sălcuţa, raionul Căuşeni, Republica Moldova


DATE DE CONTACT

e-mail    grigore.novac@socialistii.md


EXPERIENȚĂ PROFESIONALĂ

 

2014 - prezent

Deputat în Parlamentul Republicii Moldova

2013 – 2014

Jurist Partidul Politic Partidul Socialiştilor din Republica Moldova

2011-2013

Jurist Fundaţia de Binefacere “Soluţia

 

 

EDUCAȚIE ȘI FORMARE

 

2008

Universitatea de Stat din Moldova, Facultatea Drept

2001

Liceul teoretic „Meşterul Manole”

1989-1998

Școala medie din s. Sălcuţa

 LIMBI VORBITE: moldovenească (maternă), rusă (perfect), engleză (fluient)

 

Date de contact:

 

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la învestirea în funcție
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la învestirea în funcție
Agenda
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"