Vizite și informare
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Observator European

Integritatea este Libertate

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Hrenova Elena

Hrenova Elena

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Comisia permanentă: Comisia protecţie socială, sănătate şi familie
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.156 din 14 octombrie 1998 privind sistemul public de pensii (art.9, 15'2) 11.10.2018 341 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Anexei nr.1 din Codul fiscal nr.1163-XIII din 24 aprilie 1997 13.06.2018 206 Examinare
Proiectul hotărîrii pentru menținerea votului asupra Declarației Parlamentului Republicii Moldova cu privire la inviolabilitatea suveranității, independenței și neutralității permanente a Republicii Moldova nr.47 din 31.03.2016 29.03.2018 103 Examinare
Moțiune simplă asupra politicii interne în domeniul sănătății și protecției sociale populației realizate de Ministrul sănătății, muncii și protecției sociale, dna Svetlana Cebotari 20.03.2018 91 Respins
Proiectul legii cu privire la profesiunea și activitatea de psiholog 14.03.2018 83 Examinare
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Parlamentară a Republicii Moldova şi a Republicii Polonia -
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Georgia Grupul de prietenie cu Georgia
Declaraţii de avere:

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:

INFORMAȚII PERSONALE

Data naşterii                14 ianuarie 1950

Locul naşterii               or. Kamîșlov, regiunea Sverdlovsk, Federația Rusă


EXPERIENȚĂ PROFESIONALĂ

30.11.2014 – prezent 

Deputat în Parlamentul R. Moldova, membru al Comisiei protecție socială, sănătate și familie

2011 – 2014

Consiliul Municipal Chișinău, consilier

1992-2005

SC ”Piatra” SRL, director comercial

1981-1991

Uniunea Cineaștilor al Republicii Moldova, director de film

1973-1981

Teatrul Național de Opera și Balet, administrator, administrator principal

ACTIVITATE SOCIAL- POLITICĂ

2012 – prezent

Președinte al Asociației pentru protecția drepturilor veteranilor și invalizilor ”Echitate”

2005-2011

Președinte al Uniunii femeilor sectorului Rîșcani, mun. Chișinău

1999-2004

Președinte al Uniunii femeilor sectorului Buiucani, mun. Chișinău

 

EDUCAȚIE ȘI FORMARE

2004-2006   

Academia de Administrare Publică de pe lîngă Președintele Republicii Moldova (magistru în management)

1982-1987 

Institutul Moldovenesc de Stat al artelor (lucrul cultural educativ)

1977-1982

Școala muzicală ”Ștefan Neaga” din mun. Chișinău (dirijor de cor)

1967 

Școala medie de seară din or. Kamîșlov

1957-1965 

Școala medie nr.7 din or. Kamîșlov

 

Date de contact:

 

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de primăvară a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de primăvară a Parlamentului
Agenda
24 mai 2019
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"