Vizite și informare
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Gagauz Fiodor

Gagauz Fiodor

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Comisia permanentă: Comisia drepturile omului şi relaţii interetnice
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Legea privind sănătatea mentală – art.1, 16; Legea privind protecția specială a copiilor aflați în situație de risc și a copiilor separați de părinți – art.8; ș.a.) 26.10.2018 361 Examinare
Proiectul legii pentru completarea unor acte legislative (Legea privind evaluarea și acreditarea în sănătate – art.3, 4; Legea cu privire la activitatea farmaceutică – art.14'3; Codul contravențional – art.77'3) 26.10.2018 360 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea art.134 alin.(4) lit.c) din Codul educației al Republicii Moldova nr.152 din 17 iulie 2014 26.10.2018 363 Examinare
Proiectul legii privind completarea Legii cu privire la protecția socială suplimentară a unor categorii de populație nr.121-XV din 3 mai 2001 (art.2'1) 26.10.2018 362 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.156 din 14 octombrie 1998 privind sistemul public de pensii (art.9, 15'2) 11.10.2018 341 Examinare
Activitate diplomaţie parlamentară
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
Grupul de prietenie cu Republica Turcia Grupul de prietenie cu Republica Turcia
Grupul de prietenie cu ţările Asiei Centrale • Republica Kazahstan <br />• Republica Kîrgîză <br />• Republica Tadjikistan <br />• Turkmenistan <br />• Republica Uzbekistan
Declaraţii de avere:

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:

ПЕРСОНАЛЬНЫЕ ДАННЫЕ

Дата рождения          23 октября 1958 года
Место рождения        с. Гайдары Чадыр-Лунгского района МССР
Семейное положение Женат, отец двоих детей

ПРОФЕСИОНАЛЬНАЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ

30 ноябрь 2014 г.
по настоящее
время

Депутат Парламента РМ по спискам Партии Cоциалистов

сентябрь 2012 г.

Избран депутатом Народного собрания Гагаузии

декабрь 2006г.

Председатель общественного движения «Единая Гагаузия»

1999 – 2001г.

Начальник управления Внутренних Дел Гагаузии

1982- 2002 г.

Служба в рядах органов Внутренних Дел РМ, на различных руководящих должностях, дослужился до звания полковник

По окончанию школы служил в рядах Советской Армии.

Образование высшее. Окончил Киевскую Высшую Школу МВД СССР и Академию Государственного Управления при Президенте РМ


Date de contact:

 

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de primăvară a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de primăvară a Parlamentului
Agenda
19 martie 2019
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"