Визиты и информация
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
 
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Аккредитация журналистов в парламенте



 

Европейский обозреватель

Integritatea este Libertate

Парламентаризм в Республике Молдова
Государственные власти и учреждения
 
Обращения граждан
Structura Parlamentului > Deputies
Депутаты
Фуркулицэ Корнелиу

Фуркулицэ Корнелиу

Депутат


Политическое образование: Фракция Партии социалистов Республики Молдова
Постоянная комисия: Комиссия по сельскому хозяйству и пищевой промышленности
Activitate parlamentara RU

Проекты законодательных инициатив [Смотреть все]

Наименование проекта Дата регистрации Номер регистрации Стадия
Moțiune de cenzură împotriva Guvernului Republicii Moldova 08.11.2019 256 Approving ru
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.93-XIV din 15 iulie 1998 cu privire la patenta de întreprinzător (art.3, 4) 12.07.2019 119 Approved ru
Proiectul hotărîrii privind eliberarea din funcția de director al Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova 08.06.2019 59 Approving ru
Proiectul legii pentru completarea unor acte legislative (Legea privind evaluarea și acreditarea în sănătate – art.3, 4; Legea privind reglementarea prin licențiere a activității de întreprinzător – art.10; ș.a.) 05.10.2018 333 Retracted ru
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.138 din 15 iunie 2012 privind sănătatea reproducerii (art.5) 05.10.2018 332 Retracted ru
Activitate de diplomatie parlamentara RU [Смотреть все]
Denumire Delegatie/Grup RU Descriere RU
Adunarea Parlamentară a Parteneriatului Estic (EURONEST) <p>&#160;</p>
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Republica Armenia
Grupul de prietenie cu Republica Austria
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
Declaratii de avere RU:

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae RU:
CURRICULUM VITAE
 
Informaţii personale
 
 
Nume, Prenume
Data naşterii
FURCULIȚĂ Corneliu
30 iunie 1969
 
Căsătorit, doi copii
E-mail(uri)
corneliu.furculita@socialistii.md
Nationalitate(-tăți)
Moldovean
 
Experienţa rofesională
 
Februarie 2019- prezent
Parlamentul Republicii Moldova, mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare 105, Deputat, vicepreședinte al Fracțiunii parlamentare PSRM,
vicepreședinte al Comisiei agricultură și industrie alimentară
 
29 decembrie 2014 - februarie 2019
Parlamentul Republicii Moldova, Deputat, vicepreședinte al Fracțiunii parlamentare PSRM, vicepreședinte al Comisiei agricultură și industrie alimentară
 
Activitate social-politică
 
 
Noiembrie 2011 - prezent
Partidul Politic ”Partidul Socialiștilor din Republica Moldova”, membru al Consiliului Republican, membru al Comitetului Executiv Politic
 
1999 – 2011
Sectorul privat(industria alimentară), Jurist, director financiar, director comercial, administrator în cadrul întreprinderilor din sectorul privat și societăților comerciale
 
 
Studii universitare
 
 
1996-2001
 
Licențiat în drept, Universitatea de Stat din Moldova
1986-1993
 
Agronom, Universitatea Agrară de Stat din Moldova
 
 
Serviciul militar
 
1987-1989
1986
 
Școala medie s. Sadova, raionul Călărași
Limba(i) maternă(e)
Moldovenească

 

Контактные данные:

E-mail: corneliu.furculita@socialistii.md

Заявления
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Календарь
<Декабрь 2019 г.>
ПнВтСрЧтПтСбВс
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
10 декабря 2019 г.
11:00
Принятые законодательные акты
 
   Разработка веб-страницы Парламента Республики Молдова была проведена благодаря «Программе поддержки демократии», финансируемой Европейским Союзом и осуществляемой Советом Европы