Vizite și informare
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Observator European

Integritatea este Libertate

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Furculiţă Corneliu

Furculiţă Corneliu

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Comisia permanentă: Comisia agricultură şi industrie alimentară
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Moțiune de cenzură împotriva Guvernului Republicii Moldova 08.11.2019 256 Adoptare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.93-XIV din 15 iulie 1998 cu privire la patenta de întreprinzător (art.3, 4) 12.07.2019 119 Adoptat
Proiectul hotărîrii privind eliberarea din funcția de director al Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova 08.06.2019 59 Adoptare
Proiectul legii pentru completarea unor acte legislative (Legea privind evaluarea și acreditarea în sănătate – art.3, 4; Legea privind reglementarea prin licențiere a activității de întreprinzător – art.10; ș.a.) 05.10.2018 333 Retras
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.138 din 15 iunie 2012 privind sănătatea reproducerii (art.5) 05.10.2018 332 Retras
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Parlamentară a Parteneriatului Estic (EURONEST) <p>&#160;</p>
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Republica Armenia
Grupul de prietenie cu Republica Austria
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
Declaraţii de avere:

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:
CURRICULUM VITAE
 
Informaţii personale
 
 
Nume, Prenume
Data naşterii
FURCULIȚĂ Corneliu
30 iunie 1969
 
Căsătorit, doi copii
E-mail(uri)
corneliu.furculita@socialistii.md
Nationalitate(-tăți)
Moldovean
 
Experienţa rofesională
 
Februarie 2019- prezent
Parlamentul Republicii Moldova, mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare 105, Deputat, vicepreședinte al Fracțiunii parlamentare PSRM,
vicepreședinte al Comisiei agricultură și industrie alimentară
 
29 decembrie 2014 - februarie 2019
Parlamentul Republicii Moldova, Deputat, vicepreședinte al Fracțiunii parlamentare PSRM, vicepreședinte al Comisiei agricultură și industrie alimentară
 
Activitate social-politică
 
 
Noiembrie 2011 - prezent
Partidul Politic ”Partidul Socialiștilor din Republica Moldova”, membru al Consiliului Republican, membru al Comitetului Executiv Politic
 
1999 – 2011
Sectorul privat(industria alimentară), Jurist, director financiar, director comercial, administrator în cadrul întreprinderilor din sectorul privat și societăților comerciale
 
 
Studii universitare
 
 
1996-2001
 
Licențiat în drept, Universitatea de Stat din Moldova
1986-1993
 
Agronom, Universitatea Agrară de Stat din Moldova
 
 
Serviciul militar
 
1987-1989
1986
 
Școala medie s. Sadova, raionul Călărași
Limba(i) maternă(e)
Moldovenească

 

Date de contact:

E-mail: corneliu.furculita@socialistii.md

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"