Vizite și informare
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Lupu Marian

Lupu Marian

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului Democrat din Moldova
Comisia permanentă: Comisia politică externă şi integrare europeană
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii cu privire la modificarea și completarea unor acte legislative (Codul fiscal – art.3, 14, 19, ș.a.; Legea pentru punerea în aplicare a titlurilor I și II ale Codului fiscal – art.24, 42, 43, ș.a.; ș.a.) 24.07.2018 282 Adoptat
Proiectul de hotărîre cu privire la efectuarea unei analize ample, evaluări și expertize a legislației electorale care a stat la baza invalidării alegerilor locale noi în municipiul Chișinău 11.07.2018 246 Adoptare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea articolului 3 din Legea cu privire la migrația de muncă nr.180-XVI din 10.07.2008 21.06.2018 211 Adoptat
Proiectul hotărîrii privind modificarea articolului 1 din Hotărîrea Parlamentului nr.29 din 5 martie 2015 privind alegerea membrilor supleanți în comisiile permanente ale Parlamentului 11.06.2018 198 Adoptare
Proiectul hotărîrii privind modificarea Hotărîrii Parlamentului nr.29 din 5 martie 2015 privind alegerea membrilor supleanți în comisiile permanente ale Parlamentului (anexa nr.5, anexa nr.7) 31.05.2018 178 Retras
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei <p>-</p>
Adunarea Parlamentară a Parteneriatului Estic (EURONEST) <p>-</p>
Comisia Interparlamentară de Cooperare între Parlamentul Republicii Moldova şi Adunarea Federală a Federaţiei Ruse -
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Regatul Ţărilor de Jos Grupul de prietenie cu Regatul Ţărilor de Jos
Declaraţii de avere:

Declaraţia pe anul 2009 

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

Declaraţia la validarea mandatului

Declaraţia pe anul 2014

Curriculum Vitae:
Născut la 20 iunie 1966 în mun. Bălţi

Studii:

1996 – Studii postuniversitare, Comerţul Internaţional şi Politica OMC, Institutul OMC (Geneva)
1994 – Studii postuniversitare, Politica financiară şi de programare, Institutul FMI (Washington)
1991 – Doctor în Economie, Academia Economică „G.V. Plehanov”(Moscova), Universitatea de Stat din Moldova (USM)
1987 – Licenţiat în Economie, Facultatea de Comerţ şi Economie, USM
1983 – Absolvent, Şcoala nr. 1 din Chişinău (actualmente Liceul “Gheorghe Asachi”)

Activitatea profesională:

Noiembrie 2013 – prezent – Președinte al Fracțiunii parlamentare a Partidului Democrat din Moldova
August 2012 – prezent – Vicepreședinte al Internaționalei Socialiste
Decembrie 2010 – aprilie 2013 – Președinte al Parlamentului RM
Decembrie 2010 – martie 2012 - Președinte interimar al RM
Iulie 2009 – septembrie 2010 – Deputat în Parlamentul RM (Legislatura a XVIII-a), Preşedinte al Fracţiunii PDM în Parlamentul RM
Aprilie 2009 – iulie 2009 - Deputat în Parlamentul RM (Legislatura a XVII-a)
Iulie 2009 – prezent – Președinte al Partidului Democrat din Moldova
Martie 2005 – aprilie 2009 – Preşedinte al Parlamentului RM
August 2003 – martie 2005 – Ministru al Economiei
Iunie 2001 – august 2003 – Viceministru al Economiei
1997 – 2001 – Director, Departamentul Relaţii Economice Externe, Ministerul Economiei
1994 – 1997 – Şef direcţie, Departamentul Relaţii Economice Externe, Ministerul Economiei
1991 – 1992 – specialist principal, Departamentul Relaţii Economice Externe, Ministerul Economiei
1992 – 2000 – director executiv, Programul TACIS-Moldova

Starea civilă:
 căsătorit, 2 copii

Limbi vorbite: engleza, franceza, rusa
Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
15 decembrie 2018
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"