Vizite și informare
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Observator European

Integritatea este Libertate

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Postoico Maria

Postoico Maria

Deputat


Formaţiunea politică: Fracţiunea Parlamentară a Partidului Comuniştilor din Republica Moldova
Comisia permanentă: Comisia juridică, numiri şi imunităţi
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul hotărîrii referitor la auditul public a proiectului de asistență tehnică privind reconstrucția clădirii Președinției Republicii Moldova 31.01.2019 8 Adoptare
Proiectul legii cu privire la modificarea și completarea Legii nr.190 din 08.05.2003 cu privire la veterani (art.6, 9, 11, ș.a.) 01.11.2018 372 Retras
Proiectul legii pentru modificarea articolului 4 al Legii nr.93-XIV din 15 iulie 1998 cu privire la patenta de întreprinzător 09.10.2018 337 Adoptat
Proiectul hotărîrii cu privire la declararea anului 2019 – An al sărbătoririi a 660 de ani de la întemeierea Statului Moldovenesc 08.10.2018 336 Retras
Proiectul legii cu privire la modificarea și completarea unor acte legislative (Legea cu privire la fundații – art.17, 22, 37; Legea privind partidele politice – art.26) 03.10.2018 327 Retras
Declaraţii de avere:

Declaraţia pe anul 2009

Curriculum Vitae:

Preşedintele Fracţiunii PCRM

Născută la 4 aprilie 1950 în satul Horodişte, raionul Donduşeni

Studii: Universitatea de Stat din Moldova

Profesia: Jurist

Activitate profesională: inspector MAI, şef al direcţiei juridice a Întreprinderii Republicane “Moldhoztorg”, arbitru de stat, membru al Colegiului Arbitrajului de Stat, judecător, membru al Prezidiului Judecătoriei Economice a Republicii Moldova

 

Activitate parlamentară: din 1998 – deputat în Parlament, vice-preşedinte al Comisiei juridice pentru numiri şi imunităţi, preşedinte al Comisiei pentru securitatea statului şi asigurarea ordinii publice, al Comisiei juridice, pentru numiri şi imunităţi. La 31 martie 2005 este aleasă în funcţia de vicepreşedinte al Parlamentului Republicii Moldova.

 A deţinut funcţia de preşedinte al Fracţiunii PCRM în Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a XVII-a şi realeasă în aceaiaş funcţie la data de 4 septembrie 2009, membru al Comisiei juridice, numiri şi imunităţi.

Activitate în cadrul Adunării Parlamentare a Consiliului Europei:

2006-2009 Vicepreşedinte al Comisiei pentru Reglementări şi Imunităţi;

2006-2009 Membru al Subcomisiei pentru Alegerea Judecătorilor la Curtea Europeană pentru Drepturile Omului;

2005-2006 Vicepreşedinte în Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei Membru al Biroului Adunării Parlamentare a Consiliului Europei;

2005-2009 Preşedinte al delegaţiei Parlamentului Republicii Moldova la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei, Hotărîrea Parlamentului Republicii Moldova din 21.07.2005 nr. 157-XVI;

2005-2009 Membru al biroului grupului Politic al Stîngii Unite Europene;

2005-2009 Membru al Comisiei pentru Respectarea Angajamentelor şi Obligaţiilor Ţărilor Membre ale Consiliului Europei (monitorizare);

1999-2009 Membru al Comisiei pentru Afaceri Juridice şi Drepturile Omului;

1999-2009 Membru al Comisiei pentru Reglementări şi Imunităţi;

1999-2009 Membru al Delegaţiei Parlamentului Republicii Moldova la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei;

1999-2009 Membru al grupului politic al Stîngii Unite Europene

 

Comisia europeană pentru democraţie prin Drept (Comisia de la Veneţia)

2001-2005 Membru al Comisiei de la Veneţia

Activitate politică: membru al Fracţiunii PCRM

Date de contact:

 

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"