Визиты и информация
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
 
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Аккредитация журналистов в парламенте



 

Европейский обозреватель

Integritatea este Libertate

Парламентаризм в Республике Молдова
Государственные власти и учреждения
 
Обращения граждан
Structura Parlamentului > Deputies
Депутаты
Ionaş Ivan

Ionaş Ivan

Депутат


Политическое образование: фракция Либерально-демократической партии Молдовы
Постоянная комисия: Комиссия по экономике, бюджету и финансам
Activitate parlamentara RU

Проекты законодательных инициатив [Смотреть все]

Наименование проекта Дата регистрации Номер регистрации Стадия
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.764-XV din 27.12.2001 privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova (anexa nr.3) 15.07.2014 287 Retracted ru
Proiectul legii privind modificarea și completarea Legii nr.96-XVI din 13.04.2007 privind achizițiile publice (art.2, 9, 19, ș.a.) 18.03.2014 109 Approving ru
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii cu privire la patenta de întreprinzător nr.93-XIV din 15.07.1998 (art.18, anexa) 05.03.2014 91 Examination ru
Proiectul hotărîrii cu privire la aprobarea bugetului Comisiei Naționale a pieței Financiare pe anul 2014 04.12.2013 494 Approving ru
Proiectul hotărîrii pentru aprobarea bugetului Curții Constituționale pe anul 2014 04.12.2013 493 Approving ru
Activitate de diplomatie parlamentara RU [Смотреть все]
Denumire Delegatie/Grup RU Descriere RU
Uniunea Interparlamentară -
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Republica Belarus Grupul de prietenie cu Republica Belarus
Grupul de prietenie cu Republica Cehă Grupul de prietenie cu Republica Cehă
Declaratii de avere RU:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declarația pe anul 2013

Curriculum Vitae RU:

Deputat, fracţiunea PLDM

 

Născut la 20 decembrie 1956, în comuna Cărpineni, r-nul Hînceşti

 

Studii:

1983–1989 – Institutul politehnic din Chişinău;

2002–2004 –  Academia de Administrare Publică pe lîngă Guvernul Republicii Moldova.

Profesii: inginer constructor, specialist în relaţii internaţionale.

 

Activitate profesională:

1976-1978 – serviciul militar;

1978-1979 – constructor Krasnoiarsc, Rusia;

1979 -1991 –  diriginte de şantier PMC 99, Chişinău;

1991- 2010 – director “Carpeni” SRL.

 

Activitate social-politică:

Din 2007 –  membru PLDM;

Din 2010 – deputat în parlament consilier raional în Cantemir.

 

Limbi vorbite: româna, rusa.

 

Контактные данные:

 E-mail

Заявления
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Календарь
<Ноябрь 2019 г.>
ПнВтСрЧтПтСбВс
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
13 ноября 2019 г.
10:00
Принятые законодательные акты
 
   Разработка веб-страницы Парламента Республики Молдова была проведена благодаря «Программе поддержки демократии», финансируемой Европейским Союзом и осуществляемой Советом Европы