Visites et informations
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova


La version française du site a été réalisée grâce à l'appui du Programme NORIA de l'Assemblée parlementaire de la Francophonie

Accréditation des journalistes au Parlement

Observator European

Integritatea este Libertate

Parlementarisme en République de Moldavie
 
Structure du Parlement > Députés
Députés
Ionaş Ivan

Ionaş Ivan

Deputat FR


Formaţiunea politică FR: Fracţiunea Parlamentară a Partidului Liberal Democrat din Moldova
Comisia permanenta FR: Comisia economie, buget şi finanţe
Activitate parlamentara FR

Proiecte de initiative legislative FR [Vezi toate FR]

Titlu Proiect FR Data inregistrare FR Numar inregistrare FR Stadiu
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.764-XV din 27.12.2001 privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova (anexa nr.3) 15/07/2014 287 Retracted fr
Proiectul legii privind modificarea și completarea Legii nr.96-XVI din 13.04.2007 privind achizițiile publice (art.2, 9, 19, ș.a.) 18/03/2014 109 Approving fr
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii cu privire la patenta de întreprinzător nr.93-XIV din 15.07.1998 (art.18, anexa) 05/03/2014 91 Examination fr
Proiectul hotărîrii cu privire la aprobarea bugetului Comisiei Naționale a pieței Financiare pe anul 2014 04/12/2013 494 Approving fr
Proiectul hotărîrii pentru aprobarea bugetului Curții Constituționale pe anul 2014 04/12/2013 493 Approving fr
Activitate de diplomatie parlamentara FR [Vezi toate FR]
Denumire Delegatie/Grup FR Descriere FR
Union Interparlementaire -
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Republica Belarus Grupul de prietenie cu Republica Belarus
Grupul de prietenie cu Republica Cehă Grupul de prietenie cu Republica Cehă
Declaratii de avere FR:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declarația pe anul 2013

Curriculum Vitae FR:

Deputat, fracţiunea PLDM

 

Născut la 20 decembrie 1956, în comuna Cărpineni, r-nul Hînceşti

 

Studii:

1983–1989 – Institutul politehnic din Chişinău;

2002–2004 –  Academia de Administrare Publică pe lîngă Guvernul Republicii Moldova.

Profesii: inginer constructor, specialist în relaţii internaţionale.

 

Activitate profesională:

1976-1978 – serviciul militar;

1978-1979 – constructor Krasnoiarsc, Rusia;

1979 -1991 –  diriginte de şantier PMC 99, Chişinău;

1991- 2010 – director “Carpeni” SRL.

 

Activitate social-politică:

Din 2007 –  membru PLDM;

Din 2010 – deputat în parlament consilier raional în Cantemir.

 

Limbi vorbite: româna, rusa.

 

Date de contact FR:

 E-mail

Déclarations
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
lundi 26 août 2019
Pentru data selectata, la moment nu este nici o inregistrare FR
Derniers actes législatifs adoptés
 

 Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei
 Parlamentul European
 Adunarea Parlamentara a OSCE
 Adunarea Interparlamentara a CSI
 Adunarea Parlamentara a OCEMN
 Adunarea Parlamentara NATO
 Uniunea Interparlamentara

 old.Parlament.md

 

 Contacte:

Republica Moldova,
MD-2073, m. Chișinău, Bd. Ștefan cel Mare și Sfânt 105

E-mail

Fax: 022268491

Tel.: 022820390
        022233229
        022268569

   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe