Integritatea este Libertate

Integritatea este Libertate

Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Vizite și informare

Buletin Parlament Info

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Butmalai Ion

Butmalai Ion

Deputat


Formaţiunea politică: Fracţiunea Parlamentară a Partidului Liberal Democrat din Moldova
Comisia permanentă: Comisia drepturile omului şi relaţii interetnice
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii privind importul unor autospeciale 23.07.2014 315 Retras
Proiectul legii pentru completarea Legii nr.764-XV din 27.12.2001 privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova (art.8, anexa nr.2, anexa nr.3) 09.07.2014 279 Adoptat
Proiectul legii privind stingerea unor datorii față de bugetul public național 18.04.2014 161 Respins
Proiectul legii privind importul unor autospeciale 26.03.2014 128 Adoptat
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.90 din 26.04.2012 cu privire la recensămîntul populației și al locuințelor din Republica Moldova în anul 2014 (art.3, 4, 6, ș.a.) 06.03.2014 94 Adoptat

Declaraţii [Vezi toate]

Şedinţa plenară Titlu Declaraţie
Şedinţa plenară din 06.03.2014
Şedinţa plenară din 26.09.2013
Şedinţa plenară din 15.11.2012
Şedinţa plenară din 04.10.2012
Şedinţa plenară din 10.05.2012

Întrebări/Înterpelări

Obiectul sesizării Şedinţa plenară Organul/Instituţia Mod de răspuns
Referitor la situaţia în care se află societatea "Anchir" din s.Ghirca, raionul Anenii Noi Şedinţa plenară din 22.12.2011 Procuratura Generală În scris
Situaţia în spitalul din Cahul Şedinţa plenară din 20.10.2011 Ministerul Sănătăţii, Ministerul Finanțelor, Ministerul Afacerilor Interne De la tribuna parlamentului
Situaţia în spitalul din Cahul Şedinţa plenară din 20.10.2011 Centrul pentru Combaterea Crimelor Economice și Corupției De la tribuna parlamentului
Situaţia în spitalul din Cahul Şedinţa plenară din 20.10.2011 Curtea de Conturi De la tribuna parlamentului
Activitate diplomaţie parlamentară
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Republica Italiană Grupul de prietenie cu Republica Italiană
Grupul de prietenie cu România Grupul de prietenie cu România
Grupul de prietenie cu Statele Unite ale Americii Grupul de prietenie cu Statele Unite ale Americii
Grupul de prietenie cu Ucraina Grupul de prietenie cu Ucraina
Declaraţii de avere:

 Declaraţia pe anul 2009

 Declaraţia pe anul 2010

 Declaraţia pe anul 2011

 Declaraţia pe anul 2012

 Declarația pe anul 2013

Curriculum Vitae:

Nume. Butmalai

Prenume: Ion
Anul/luna/data naşterii: 09.10.1964
Adresa curentă: str. Cetatea Albă, 2, or. Cahul,
tel. (299) 42046 (d), mob: 069030008 ; 079550888
Locul de muncă: Deputat în Parlamentul R.M.
Starea civilă: Căsătorit
Permis de conducere: categoria “A”, “B”, “C” ,”D”, „E”, „H”
 
Studii:

1985-1987
Şcoala medie specială a MAI, URSS, or. Orhei, specialitatea - JURIST, specializarea - Practica Administrativă a Poliţiei Auto de stat
1991-1996
Academia de Poliţie „Ştefan cel Mare” a MAI, R. Moldova, or, Chişinău, specialitatea - JURIST, specializarea – Practica şi Serviciul de Administrare în OAI
2002-2004
Academia de Administrare Publică, R. Moldova, or. Chişinău, specialitatea – Specialist în Administraţie Publică, calificarea – Administraţie de stat şi municipală . Masterat Administaţia Publică

 
Distincţii/grade:

1992
 
Meritul Militar Medalie Decretul Preşedintele R. Moldova Mircea Snegur

 
Experienţă:

1984-1985
Comisariatul de Poliţie Leova – poliţist-şofer
1987-2002
OAI, MAI, R.Moldova la diferite funcţii:
 Inspector, Inspector superior a Inspectoratului Auto de Stat ;
Inspector superior şi Şef al Secţiei examinare şi evidenţă transport Cahul a Ministerului Dezvoltării informaţionale;
Inspector superior în cadrul Direcţiei Generale înmatriculare transport şi examinarea conducătorilor auto;
Şeful poliţiei municipale a Comisariatului raional de poliţie Cahul MAIR.Moldova.
2007-2008
Vice-preşedinte al raionului Cahul

 
 
Competenţe lingvistice:
 

limba română 
excelent
limba rusă 
excelentă
limba franceză 
intermediar
limba spaniola
cu dicţionarul
limba englexă
cu dicţionarul

 
Cunoştinţe PC
 

Sisteme de operare: Windows XP
MS Office 95-XP;

 
Interese: sport, natură, jurisprudenţa, organile statale
                                                                  
Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
21 octombrie 2017
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"