Визиты и информация
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
 
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Аккредитация журналистов в парламенте



 

Европейский обозреватель

Integritatea este Libertate

Парламентаризм в Республике Молдова
Государственные власти и учреждения
 
Обращения граждан
Структура > Депутаты
Депутаты
Zaporojan Lilian

Zaporojan Lilian

Депутат


Политическое образование: фракция Либерально-демократической партии Молдовы
Постоянная комисия: Комиссия по вопросам права, назначениям и иммунитету
Activitate parlamentara RU

Проекты законодательных инициатив [Смотреть все]

Наименование проекта Дата регистрации Номер регистрации Стадия
Proiectul legii pentru completarea Legii nr.764-XV din 27.12.2001 privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova (art.8, anexa nr.2, anexa nr.3) 09.07.2014 279 Approved ru
Proiectul legii privind preluarea unei datorii de către stat 05.06.2014 210 Approved ru
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Codului de procedură civilă al Republicii Moldova (art.75, 76, 79, ș.a.) 10.04.2014 147 Retracted ru
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Codului fiscal al Republicii Moldova nr.1163-XIII din 24.04.1997 (art.42) 27.03.2014 133 Retracted ru
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.1260-XV din 19.07.2002 cu privire la avocatură (art.10) 21.02.2014 70 Retracted ru
Activitate de diplomatie parlamentara RU [Смотреть все]
Denumire Delegatie/Grup RU Descriere RU
Uniunea Interparlamentară -
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Georgia Grupul de prietenie cu Georgia
Grupul de prietenie cu Republica Italiană Grupul de prietenie cu Republica Italiană
Grupul de prietenie cu Republica Letonia Grupul de prietenie cu Republica Letonia
Declaratii de avere RU:

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

 

Curriculum Vitae RU:

Date personale:
Născut la 19.06.1977 în satul Viișoara, raionul Glodeni
Statutul social – căsătorit, un copil

Studii:
1997-2001 – Universitatea “Lucian Blaga” din or. Sibiu, Facultatea de Drept si Știinte Administrative “Simion Barnuțiu”
1994-1997 – Colegiul Republican de Informatica din Chisinau

Activitatea profesională:

Mai 2011 – deputat în Parlamentul Republicii Moldova
2010 – 2011 – Sef Adjunct al Oficiului Teritorial Balti al Cancelariei de Stat
2005 – Jurist, Ministerul Agriculturii
2001 – 2008 Manager în Transport Internațional
 
Altă experienţă:
Studii aprofundate în Comerț Internațional la Universitatea “Lucian Blaga” din or. Sibiu
Studii de manager in transport de pe lângă Asociaţia Internaţională a Transportatorilor Auto

Activitatea social - politică:
2008 – present – Președinte OT Glodeni al PLDM, Membrul al Consiliului Politic National al PLDM
 
Limbi vorbite:
Româna (nativă), Rusa(fluent), Franceza (mediu)
Контактные данные:

 E-mail

Заявления
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Календарь
Принятые законодательные акты
 
   Разработка веб-страницы Парламента Республики Молдова была проведена благодаря «Программе поддержки демократии», финансируемой Европейским Союзом и осуществляемой Советом Европы