Buletin Parlament INFO

Buletin Parlament Info

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Hotineanu  Vladimir

Hotineanu Vladimir

Deputat


Formaţiunea politică: Deputaţi neafiliaţi
Comisia permanentă: Comisia cultură, educaţie, cercetare, tineret, sport şi mass-media
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Regulamentului Parlamentului, aprobat prin Legea nr.797-XIII din 02.04.1996 (art.2, 4, 41, 47 ș.a.) 13.10.2016 400 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.355-XVI din 23.12.2005 cu privire la sistemul de salarizare în sectorul bugetar (art.8'2, 29) 22.07.2016 335 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Codului electoral nr.1381 din 21.11.1997 (art.1, 47) 09.06.2016 261 Examinare
Proiectul hotărîrii pentru completarea Hotărîrii Parlamentului nr.433-XII din 26.12.1990 cu privire la zilele comemorative, zilele de sărbătoare și la zilele de odihnă în Republica Moldova (pct.1, pct.2) 22.04.2016 176 Examinare
Proiectul legii pentru completarea articolului 111 al Codului muncii al Republicii Moldova nr.154-XV din 28.03.2003 22.04.2016 177 Examinare
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Parlamentară a Francofoniei -
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Georgia Grupul de prietenie cu Georgia
Grupul de prietenie cu Regatul Norvegiei Grupul de prietenie cu Regatul Norvegiei
Grupul de prietenie cu Republica Armenia Grupul de prietenie cu Republica Armenia
Declaraţii de avere:

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

Declaraţia la validarea mandatului

Declaratia pe anul 2014

 

 

Curriculum Vitae:

 

 Născut la 1 octombrie 1950 în oraşul Kîzîl-Orda, Republica Kazahstan.
 
Studii:
1980 - 1983 – aspirantura la Institutul de Cercetări în Chirurgie „V. Vişnevski”,  Moscova.
1974 –  Institutul de Stat de Medicină din Chişinău.
 
Activitatea profesională:
2009 –  deputat în Parlamentul Republicii Moldova.
2000 - 2009 – prorector pentru activitate curativă şi instruire postuniversitară, şef Catedra de chirurgie nr. 2, doctor habilitat în medicină, profesor universitar, USMF "Nicolae Testemiţanu"
1998 - 1999 – viceministru al sănătăţii.
1991 – prorector pentru relaţii internaţionale al USMF.
1990 – profesor universitar.
1983 - 1989 – asistent, Catedra de chirurgie.
1978 - 1980 – secundariat clinic, or. Chişinău.
1974 - 1978 – chirurg, Spitalul Sărăteni.
 
Starea civilă: căsătorit, doi copii.
 
Date de contact:

 

Declaraţii
DECLARAȚIA  PLATFORMEI COMUNE DE DIALOG A DOAMNELOR DEPUTATE DIN PARLAMENTUL RM cu ocazia lansării campaniei Organizației Națiunilor Unite   „16 Zile de Activism Împotriva Violenței în Bază de Gen
Foto
DECLARAȚIA PLATFORMEI COMUNE DE DIALOG A DOAMNELOR DEPUTATE DIN PARLAMENTUL RM cu ocazia lansării campaniei Organizației Națiunilor Unite „16 Zile de Activism Împotriva Violenței în Bază de Gen
Agenda
Ultimele acte legislative adoptate
 

 Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei
 Parlamentul European
 Adunarea Parlamentara a OSCE
 Adunarea Interparlamentara a CSI
 Adunarea Parlamentara a OCEMN
 Adunarea Parlamentara NATO
 Uniunea Interparlamentara

 old.Parlament.md

 

 Contacte:

Republica Moldova,
MD-2073, m. Chișinău, Bd. Ștefan cel Mare și Sfânt 105

E-mail

Fax: 022-268-491

Tel.: 022-820-390
       022-233-229
       022-268-569

   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"