Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

Observator European

Integritatea este Libertate

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Petrenco Grigore

Petrenco Grigore

Depute


Political party: Parliamentary Faction of the Party of Communists of the Republic of Moldova
Permanent Committee: Committee on Foreign Policy and European Integration
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul legii pentru completarea articolului 11 din Legea nr.764-XV din 27.12.2001 privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova 5/15/2014 181 Retracted
Moțiune de cenzură asupra activității Guvernului 3/28/2014 134 Rejected
Proiectul legii privind modificarea și completarea Codului audiovizualului nr.260 din 27.07.2006 (art.29, 42, 66, ș.a.) 1/20/2014 11 Retracted
Proiectul hotărîrii privind formarea unui grup de lucru 12/6/2013 506 Retracted
Moțiune de cenzură asupra activității Guvernului 12/5/2013 501 Examinare

Declarations

Plenary Sittings Declaration Title
Şedinţa plenară din 03.07.2014
Şedinţa plenară din 29.11.2012
Şedinţa plenară din 15.11.2012

Questions/Interpellations

Sesization object Plenary Sittings Authority/Institution Answer method
Prezentarea unei informaţii referitor la acţiunile întreprinse întru executarea Legii nr.42 cu privire la modificarea anexei la Legea nr.451-XV din 30 iulie 2001 privind reglementarea prin licenţiere Şedinţa plenară din 24.11.2011 Guvernul RM On paper
Prezentarea unei informaţii referitor la executarea Hotărîrii Parlamentului nr.197 cu privire la activitatea unor autorităţi ale statului Şedinţa plenară din 03.11.2011 Prim-ministrul Republicii Moldova From tribune
Parliament Diplomacy activity [View ALL]
Delegation/Friend Group Name Description
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Georgia Grupul de prietenie cu Georgia
Grupul de prietenie cu Japonia Grupul de prietenie cu Japonia
wealth declaration:

 Declaraţia pe anul 2009

 Declaraţia pe anul 2010

 Declaraţia pe anul 2011

 Declaraţia pe anul 2012

 Declaraţia pe anul 2013

Curriculum Vitae:

Născut la 17 ianuarie 1980, în municipiul Chişinău.

 

Studii:

facultăţile de management şi finanţe ale Academiei de Studii Economice din Moldova; este licenţiat în economie la specialităţile management, bănci şi burse de valori.

 Activitate profesională:

2003-2004 : asistent monitorizare-evaluare al Secretariatului permanent pe lîngă Consiliului naţional pentru protecţia drepturilor copilului;

2005-2009 : deputat în Parlamentul Republicii Moldova;

Din 2009 – deputat în Parlamentul Republicii Moldova.

În cadrul Parlamentului a deţinut funcţiile de vicepreşedinte al Comisiei pentru politică externă şi integrare europeană şi de vicepreşedinte.

 

Activitate social-politică:

1997-2002 : fondator şi preşedinte al Asociaţiei studenţilor în economie şi management din Moldova;

2003-2007 : prim-secretar al Uniunii Tineretului Comunist din Moldova.

 

Cunoaşterea limbilor: româna, rusa, engleza.

Contact details:

 E-mail

Declarations
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe