Визиты и информация
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
 
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Аккредитация журналистов в парламенте



 

Европейский обозреватель

Integritatea este Libertate

Парламентаризм в Республике Молдова
Государственные власти и учреждения
 
Обращения граждан
Структура > Депутаты
Депутаты
Brega Gheorghe

Brega Gheorghe

Депутат


Политическое образование:
Постоянная комисия: Комиссия по социальной защите, здравоохранению и семье
Activitate parlamentara RU

Проекты законодательных инициатив [Смотреть все]

Наименование проекта Дата регистрации Номер регистрации Стадия
Proiectul legii pentru completarea art.295 din Codul fiscal al Republicii Moldova 14.07.2015 279 Retracted ru
Proiectul hotărîrii privind constituirea Comisiei de anchetă pentru investigarea cauzelor neprezentării, în termen, pentru depozitare în Arhiva Parlamentului ale tuturor materialelor documentare și al Raportului Comisiei de anchetă pentru examinarea.. 09.07.2015 277 Retracted ru
Proiectul legii pentru completarea art.295 din Codul fiscal al Republicii Moldova 09.07.2015 278 Retracted ru
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii cu privire la exercitarea profesiunii de medic nr.264-XVI din 27.10.2005 (art.4, 41, 5, ș.a.) 09.06.2015 244 Approving ru
Proiectul legii pentru modificarea Codului vamal al Republicii Moldova nr.1149 din 20.07.2000 (art.93, 94, 95, 97) 30.04.2015 168 Retracted ru

Заявления

Пленарное заседание Titlu Declaratie RU
Şedinţa plenară din 24.11.2011

Intrebari/Interpelari RU

Obiectul sesizarii RU Пленарное заседание Organul/Institutia RU Mod de raspuns RU
Referitor la activitatea Agenţiei Medicamentului Şedinţa plenară din 03.11.2011 Minsiterul Sănătăţii, Agenţia medicamentului С трибуны парламента
Cu privire la prezentarea unei informaţii referitor la activitatea canalului NIT Şedinţa plenară din 13.10.2011 Consiliul Coordonator al Audiovizualului С трибуны парламента
Activitate de diplomatie parlamentara RU [Смотреть все]
Denumire Delegatie/Grup RU Descriere RU
Adunarea Interparlamentară a Ţărilor Membre ale CSI -
Adunarea Parlamentară a Francofoniei -
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Georgia Grupul de prietenie cu Georgia
Grupul de prietenie cu Regatul Belgiei Grupul de prietenie cu Regatul Belgiei
Declaratii de avere RU:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae RU:

 

Deputat, fracţiunea PL
 
Născut la 28 septembrie 1951, în satul Drepcăuţi, raionul Briceni.
 
Studii:
1958-1968 – şcoala medie din satul Drepcăuţi;
1968-1974 – Institutul de Stat de Medicină din Chişinău.
 
Activitate profesională:
1972-1974 – asistent medical la Spitalul de urgenţă din Chişinău;
1974-1976 – medic internist şi medic-chirurg urolog la Spitalul Clinic Municipal nr.1 din Chişinău;
1976-1978 – medic urolog la Spitalul Clinic Municipal nr.2 din Chişinău;
1978-1983 – medic oncolog-urolog la Policlinica Institutului Oncologic din Republica Moldova;
1983-1989 – medic oncolog-urolog în secţia de procto-urologie a Institutului Oncologic din Republica Moldova;
1989-2004 – şef al secţiei urologie din cadrul Institutului Oncologic din Republica Moldova;
2004-2009 – medic chirurg-urolog la Centrul Sănătăţii Familiei “Galaxia”;
Din 2009 – deputat în Parlamentul Republicii Moldova.
 
Контактные данные:

 E-mail

Заявления
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Календарь
29 мая 2020 г.
На выбранную дату нет ни одной записи
Принятые законодательные акты
 
   Разработка веб-страницы Парламента Республики Молдова была проведена благодаря «Программе поддержки демократии», финансируемой Европейским Союзом и осуществляемой Советом Европы