Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Bodnarenco Elena

Bodnarenco Elena

Depute


Political party: Fracțiunea Partidului Comuniștilor din Republica Moldova
Permanent Committee: Committee for public administration and regional development
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul legii pentru modificarea Codului muncii al Republicii Moldova nr.154-XV din 28.03.2003 (art.116, 120, 121) 3/1/2018 64 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea articolului 17 alin.(4) din Legea nr.1593 din 26.12.2002 cu privire la mărimea, modul și termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală 3/1/2018 65 Examinare
Proiectul legii pentru completarea art.295 din Codul fiscal al Republicii Moldova 3/1/2018 66 Examinare
Moțiune simplă asupra politicii interne și externe în domeniul integrării europene realizate de viceprim-ministru Iurie Leancă 3/1/2018 61 Rejected
Proiectul legii cu privire la completarea articolului 6 alin.(10) din Codul fiscal nr.1163-XIII din 24.04.1997 3/1/2018 62 Examinare
Parliament Diplomacy activity [View ALL]
Delegation/Friend Group Name Description
Inter-Parliamentary Assembly of CIS -
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Regatul Danemarcei Grupul de prietenie cu Regatul Danemarcei
wealth declaration:

 Declaraţia pe anul 2009

 Declaraţia pe anul 2010

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:

 

Deputat Fracţiunea PCRM
 
Născută la 5 martie 1965 în oraşul Soroca
 
Studii: Colegiul Industrial din Harcov, Ucraina, Universitatea Liberă Internaţională din Moldova, Academia de Administrare Publică pe lîngă Preşedintele Republicii Moldova
 
Profesia: economist, jurist, magistru în domeniul administraţiei publice
 
Activitate profesională: muncitor, economist, contabil, director adjunct al Uzinei de Utilaj Tehnologic din Soroca, secretar, prim-secretar al comitetului raional Soroca al PCRM
 
Activitate parlamentară: din 6 martie 2005 – deputat în Parlament, secretar al Comisiei pentru administraţia publică, ecologie şi dezvoltarea teritoriului, deputat în Parlamentul de legislatura a XVII-a, secretar al Comisiei drepturile omului şi relaţii interetnice în Parlamentul de legislatura a XVIII-a.
 
Activitate politică: membru al Fracţiunii PCRM, vicepreşedinte al Uniunii Femeilor din Republica Moldova
 
Contact details:

 

Declarations
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe