Vizite și informare
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Observator European

Integritatea este Libertate

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Muşuc Eduard

Muşuc Eduard

Deputat


Formaţiunea politică: Fracţiunea Parlamentară a Partidului Comuniştilor din Republica Moldova
Comisia permanentă: Comisia administrație publică
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Moțiune simplă asupra politicilor în domeniul educațional, precum și a activității Ministerului Educației 03.07.2014 266 Examinare
Moțiune simplă asupra stării grave criminogene în țară, politicilor în domeniul apărării ordinii și securității publice, precum și activității Ministerului Afacerilor Interne 19.06.2014 235 Respins
Proiectul legii pentru completarea articolului 11 din Legea nr.764-XV din 27.12.2001 privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova 15.05.2014 181 Retras
Moțiune de cenzură asupra activității Guvernului 28.03.2014 134 Respins
Proiectul legii cu privire la modificarea Legii nr.289-XV din 22.07.2004 privind indemnizațiile pentru incapacitate temporară de muncă și alte prestații de asigurări sociale (art.6, 7, 12, ș.a.) 14.03.2014 105 Retras

Întrebări/Înterpelări

Obiectul sesizării Şedinţa plenară Organul/Instituţia Mod de răspuns
Cu privire la nevalorificarea banilor prevăzuţi în bugetul pentru anul 2010 Şedinţa plenară din 21.10.2011 Ministerul Dezvoltării Regionale şi Construcţiilor, Ministerul Transporturilor De la tribuna parlamentului
Referitor la majorarea tarifelor Şedinţa plenară din 20.10.2011 Agenţia Naţională pentru Reglementare în Energetică,Ministerul Economiei De la tribuna parlamentului
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Japonia Grupul de prietenie cu Japonia
Grupul de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord Grupul de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord
Grupul de prietenie cu Republica Cipru Grupul de prietenie cu Republica Cipru
Declaraţii de avere:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaratia pe anul 2013

 

Curriculum Vitae:

 Născut la 25 septembrie 1975, mun. Bălţi.

Studii:
·   Universitatea de Studii Umanistice din Moldova, specialitatea Relaţii Economice Internaţionale.
Calificare
Expert în tehnologii informaţionale şi telecomunicaţii.
Activitate:
·          1995–1997 — vicedirector general, “MMT” SRL;
·          1997–2003 — director general “Megadat Com” SRL;
·          2003–2004 — preşedinte “Megadat Com” SRL;
·          1997-prezent — director, “Zalmoxis Grup” ICS;
·          2006-2008 — preşedinte al PSDM.
·          2007- 2009 – consilier Consiliul Municipal Chişinău 
·          2008 – 2009 – Secretar General PSD
·          Iunie 2008 – februarie 2009 Preşedintele Consiliului Municipal Chişinău
·          2009 – prezent - deputat în Parlamentul Republicii Moldova
Căsătorit, doi copii.
 
Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
9 decembrie 2019
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"