Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Zagorodnîi Anatolie

Zagorodnîi Anatolie

Depute


Political party: Fracțiunea Partidului Democrat din Moldova
Permanent Committee: Legal Committee for appointments and immunities
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul hotărîrii cu privire la constituirea Comisiei de anchetă pentru elucidarea circumstanțelor de fapt și de drept al imixtiunii ilegale a Fundației ”Otwarty Dialog” (Dialog Deschis) și fondatoarei acesteia Ludmila Kozlowska, în treburile s.a. 9/4/2018 298 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea şi completarea Legii nr.288 din 16.12.2016 privind funcţionarul public cu statut special din cadrul Ministerului Afacerilor Interne (art.12, art.38) 7/16/2018 261 Examinare
Proiectul hotărîrii privind numirea în funcția de membru al Consiliului pentru prevenirea și eliminarea discriminării și asigurarea egalității 6/12/2018 202 Approving
Proiectul legii cu privire la cimitire și serviciile funerare 5/31/2018 177 Examinare
Proiectul hotărîrii privind aprobarea Regulamentului Stindardului Președintelui Parlamentului Republicii Moldova 5/8/2018 142 Approving
Parliament Diplomacy activity [View ALL]
Delegation/Friend Group Name Description
Inter-Parliamentary Assembly of CIS -
Parliamentary Assembly of the Eastern Partnership (EURONEST) <p>-</p>
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
wealth declaration:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

Declaratia pe anul 2014

Curriculum Vitae:
Născut la 22 iunie 1973  în satul Putineşti, raionul Floreşti
 
Studii: Universitatea din Craiova, România
Profesia: jurist
Activitate profesională: ajutor de procuror în mun. Bălţi, oraşul Floreşti, şef al Direcţiei juridice din cadrul prefecturii judeţului Lăpuşna, specialist principal al preşedintelui raionului Hînceşti, şef al oficiului teritorial Hînceşti al Cancelariei de Stat
 
Activitate parlamentară: din 6 martie 2005 – deputat în Parlament, secretar al Comisiei juridice, pentru numiri şi imunităţi, preşedinte al acestei Comisii şi din septembrie 2009 vicepreşedinte  al Comisiei juridice, numiri şi imunităţi.
 
Activitate politică: membru al Fracţiunii PCRM.
 
Contact details:

 E-mail

Declarations
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
Saturday, September 22, 2018
At the moment there are no records for the selected date
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe