Vizite și informare
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

Observator European

Integritatea este Libertate

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Greceanîi Zinaida

Greceanîi Zinaida

Preşedintele Parlamentului


Ales Preşedinte:
Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul hotărîrii privind alegerea unui vicepreședinte al Parlamentului 17.06.2019 74 Examinare
Proiectul hotărîrii privind eliberarea din funcția de director al Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova 08.06.2019 59 Examinare
Proiectul legii privind moratoriul asupra vînzării, privatizării și/sau concesionării proprietăților publice 28.11.2018 441 Examinare
Proiectul legii pentru abrogarea Legii nr.235 din 03 octombrie 2016 privind emisiunea obligațiunilor de stat în vederea executării de către Ministerul Finanțelor a obligațiunilor de plată derivate din garanțiile de stat nr.807 din 17 noiembrie 2014 și nr. 28.11.2018 439 Examinare
Proiectul legii privind moratoriul asupra reformei administrativ-teritoriale a Republicii Moldova 28.11.2018 442 Examinare
Activitate diplomatică

Vizite oficiale [Vezi toate]

Vizite oficiale Data
Participare la Cea de-a 139-a Adunare a Uniunii Interparlamentare (UIP) și reuniunile aferente 13.10.2018 - 19.10.2018
Participarea la cea de-a 138-a Adunare UIP și reuniunile aferente 24.03.2018 - 28.03.2018
Vizită oficială în Federația Rusă, în componența delegației condusă de E.S. Dl Igor DODON, Președintele Republicii Moldova 16.01.2017 - 18.01.2017
Participare la Forumul Internațional al Femeilor Lider ”Oportunități egale pentru un viitor mai bun”. 20.06.2016 - 23.06.2016
Participarea la Sesiunea anuală a Conferinței parlamentare privind Organizația Mondială a Comerțului (OMC). 12.06.2016 - 15.06.2016
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Adunarea Interparlamentară a Ţărilor Membre ale CSI -
Comisia Interparlamentară de Cooperare între Parlamentul Republicii Moldova şi Adunarea Federală a Federaţiei Ruse -
Uniunea Interparlamentară -
Adunarea Interparlamentară a Ţărilor Membre ale CSI -
Comitetul Parlamentar de Asociere Republica Moldova – Uniunea Europeană <p>-</p>
Declaraţii de avere:

 Declaraţia pe anul 2009

 Declaraţia pe anul 2010

 Declaraţia pe anul 2011

 Declaraţia pe anul 2012

 Declarația pe anul 2013

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declaratia pe anul 2014

Curriculum Vitae:
INFORMAŢII PERSONALE
Zinaida Greceanîi
 
Chișinău (Republica Moldova)
068806611
greceanii.zinaida@gmail.com
 
EXPERIENŢA PROFESIONALĂ
08/06/2019
Președintele Parlamentului Republicii Moldova
18/12/2016–Prezent
Președintele Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Chișinău (Republica Moldova)
30/11/2014–Prezent
Președintele fracțiunii PSRM în Parlamentul Republicii Moldova
Parlamentul Republicii Moldova, Chișinău (Republica Moldova)
22/04/2009–29/07/2009
Deputat în Parlamentul Republicii Moldova
Parlamentul Republicii Moldova, Chișinău (Republica Moldova)
29/07/2009–Prezent
Deputat în Parlamentul Republicii Moldova
Parlamentul Republicii Moldova, Chișinău (Republica Moldova)
03/2008–09/2009
Prim-Ministru al Republicii Moldova
Chișinău (Republica Moldova)
10/2005–03/2008
Prim-viceprim-ministru
Guvernul Republicii Moldova, Chișinău (Republica Moldova)
02/2002–10/2005
Ministru al Finanțelor
Ministerul Finanțelor Republicii Moldova, Chișinău (Republica Moldova)
2001–2002
Prim-vicepriministru al finanțelor
Ministerul Finanțelor, Chișinău (Republica Moldova)
2000–2001
Viceministrul Finanțelor
Ministerul Finanțelor, Chișinău (Republica Moldova)
1999–2000
Director al Departamentului Buget
Ministerul Finanțelor, Chișinău (Republica Moldova)
1996–1999
Șeful Direcției generale elaborarea și administrarea bugetului
Ministerul Finanțelor, Chișinău (Republica Moldova)
1994–1996
Șef-adjunct al Direcției generale elaborarea și analiza bugetului, șef al secției bugetelor locale a Departamentului bugetului
Ministerul Finanțelor, Chișinău (Republica Moldova)
1994
Vicepreședintele interimar al Comitetului executiv raional Briceni, șef-interimar al Direcției financiare-economice Briceni
1981–1994
Șeful secției bugetare. șef-adjunct al Direcției financiare Briceni
1976–1981
Inspector-revizor superior pe state
Direcția financiară Briceni (Republica Moldova)
1974–1976
Inspector superior
Secția bugetară a Direcției financiare Briceni (Republica Moldova)
1974
Contabil superior interimar
Direcția financiară Briceni (Republica Moldova)
 
EDUCAŢIE ŞI FORMARE
1974
Economist
Tehnicul financiar-economic din Chișinău, Chișinău (Republica Moldova)
1982
Economist
Universitatea de Stat din Republica Moldova, Chișinău (Republica Moldova)
04/1995–05/1995
Seminar: Managementul politicii fiscale
Chișinău (Republica Moldova)
03/1998–04/1998
Cursuri: Analiza și politici macroeconomice
Chișinău (Republica Moldova)
 
COMPETENŢE PERSONALE
Limba(i) maternă(e)
moldovenească
 
 
 
 
 
 
Limbile străine
ÎNȚELEGERE
VORBIRE
SCRIERE
 
Ascultare
Citire
Participare la conversaţie
Discurs oral
 
rusă
C2
C2
C2
C2
C2
 
 
 
 
 
 
 
Niveluri: A1 și A2: Utilizator elementar - B1 și B2: Utilizator independent - C1 și C2: Utilizator experimentat
 

 

Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la învestirea în funcție
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la învestirea în funcție
Agenda
21 iunie 2019
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"