Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Greceanîi Zinaida

Greceanîi Zinaida

Depute


Political party: Fracțiunea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Permanent Committee: Committee for economy, budget and finance
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii bugetului de stat pentru anul 2018 nr.289 din 15 decembrie 2017 (Anexa nr.7) 7/5/2018 230 Examinare
Proiectul hotărîrii privind aprobarea Declarației despre protejarea patrimoniului cultural-lingvistic 6/7/2018 187 Examinare
Proiectul hotărîrii pentru menținerea votului asupra Declarației Parlamentului Republicii Moldova cu privire la inviolabilitatea suveranității, independenței și neutralității permanente a Republicii Moldova nr.47 din 31.03.2016 3/29/2018 103 Examinare
Moțiune simplă asupra politicii interne în domeniul economiei realizate de Ministerul Economiei și Infrastructurii, condus de domnul Chiril Gaburici 2/15/2018 36 Rejected
Proiectul hotărîrii pentru aprobarea Declarației Parlamentului Republicii Moldova privind condamnarea acțiunilor cu caracter unionist de subminare și lichidare a statalității Republicii Moldova 2/2/2018 21 Examinare
Parliament Diplomacy activity [View ALL]
Delegation/Friend Group Name Description
Comisia Interparlamentară de Cooperare între Parlamentul Republicii Moldova şi Adunarea Federală a Federaţiei Ruse -
Inter-Parliamentary Assembly of CIS -
Inter-Parliamentary Union -
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Regatul Spaniei Grupul de prietenie cu Regatul Spaniei
wealth declaration:

 Declaraţia pe anul 2009

 Declaraţia pe anul 2010

 Declaraţia pe anul 2011

 Declaraţia pe anul 2012

 Declarația pe anul 2013

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declaratia pe anul 2014

Curriculum Vitae:

Data, locul naşterii
 
7 februarie 1956, s. Metalist, regiunea Tomsc, Federaţia Rusă
 
Starea civilă
 
Căsătorită, 2 copii
Studii
 
1974
 
 
1982
 
 
 
Tehnicumul financiar – economic din Chişinău, specialitatea economist;
 
Universitatea de Stat din Chişinău, specialitatea economist;
Cursuri
 
Aprilie-mai 1995
 
Martie-aprilie 1998
 
Fondul Monetar Internaţional, Joint Vienna Institute
 
Seminar: Managementul politicilor fiscale;
 
Curs: Analiza şi politici macroeconomice;
Experienţa profesională
 
1974
 
 
1974 - 1976
 
 
1976 - 1981
 
 
1981 - 1994
 
 
1994
 
 
 
1994 - 1996
 
 
 
 
1996 - 1999
 
 
 
1999 - 2000
 
 
2000 - 2001
 
2001 - 2002
 
Februarie 2002
Octombrie 2005
 
Octombrie 2005
Martie 2008
 
Martie 2008 – septembrie 2009
 
22 aprilie 2009 – 29 iulie 2009
 
29 iulie 2009 - prezent
 
 
 
 
Contabil superior interimar, Direcţia financiară Briceni;
 
Inspector superior, secţia bugetară a Direcţiei financiare Briceni;
 
Inspector-revizor superior pe state, Direcţia financiară Briceni;
 
Şeful secţiei bugetare, şef-adjunct al Direcţiei financiare Briceni;
 
Vicepreşedinte interimar al Comitetului executiv raional Briceni, şef-interimar al Direcţiei financiare-economice Briceni;
 
Şef-adjunct al Direcţiei generale elaborarea şi analiza bugetului, şef al secţiei bugetelor locale a Departamentului bugetului, Ministerul Finanţelor;
 
Şeful Direcţiei generale elaborarea şi administrarea bugetului, Ministerul Finanţelor;
 
Director al Departamentului Bugetului, Ministerul Finanţelor;
 
Viceministru al finanţelor;
 
Prim-viceministru al finanţelor;
 
Ministru al finanţelor;
 
  
Prim-viceprim-ministru,
Guvernul Republicii Moldova;
  
Prim-ministru al Republicii Moldova;
 
  
Deputat în Parlamentul Republicii Moldova;
 
 
Deputat în Parlamentul Republicii Moldova;
Distincţii de stat
 
“Ordinul de onoare” – 25 martie 2003;
 
“Ordinul Republicii” – 7 februarie 2006;

Contact details:

 E-mail

Declarations
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe