Vizite și informare
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Voronin Vladimir

Voronin Vladimir

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului Comuniștilor din Republica Moldova
Comisia permanentă: Comisia cultură, educaţie, cercetare, tineret, sport şi mass-media
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul hotărîrii referitor la auditul public a proiectului de asistență tehnică privind reconstrucția clădirii Președinției Republicii Moldova 31.01.2019 8 Adoptare
Proiectul legii cu privire la modificarea și completarea Legii nr.190 din 08.05.2003 cu privire la veterani (art.6, 9, 11, ș.a.) 01.11.2018 372 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea articolului 4 al Legii nr.93-XIV din 15 iulie 1998 cu privire la patenta de întreprinzător 09.10.2018 337 Adoptat
Proiectul hotărîrii cu privire la declararea anului 2019 – An al sărbătoririi a 660 de ani de la întemeierea Statului Moldovenesc 08.10.2018 336 Examinare
Proiectul legii cu privire la modificarea și completarea unor acte legislative (Legea cu privire la fundații – art.17, 22, 37; Legea privind partidele politice – art.26) 03.10.2018 327 Examinare

Declaraţii

Şedinţa plenară Titlu Declaraţie
Şedinţa plenară din 18.02.2015
Activitate diplomaţie parlamentară
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
Grupul de prietenie cu Republica Elenă Grupul de prietenie cu Republica Elenă
Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei <p>-</p>
Declaraţii de avere:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

Declaraţia la validarea mandatului

Declarația pe anul 2014

 

Curriculum Vitae:

Născut la 25 mai 1941 în satul Corjova, Dubăsari.

Studii:

1961 - Tehnicumul Cooperatist din Chişinău,

1971 -Institutul Unional pentru Industria Alimentară,

1983 - Academia de Ştiinţe Sociale de pe lîngă CC al PCUS,

1991 - Academia Ministerului Afacerilor Interne al URSS.

Profesia: inginer-economist, politolog şi jurist, grad militar general-maior.

Activitate profesională:

1961 - şef al brutăriei din satul Criuleni.

1966 - 1971 director Fabrica de Pîine din Dubăsari.

1971 - 1983 organele administrative de stat: comitetele executive raionale Dubăsari şi Ungheni, Comitetul Executiv Orăşenesc Ungheni.

1983 - 1985  inspector, şef adjunct al Secţiei organizare a CC al PCM.

1985 şef secţie în Consiliul de Miniştri al RSSM.

1985 - 1989 prim-secretar al Comitetului Orăşenesc Bender al PCM.

1989 - 1990 ministru al afacerilor interne al RSSM.

1993 - copreşedinte al Comitetului organizatoric al Partidului Comuniştilor din Republica Moldova.  

1994 prim-secretar al CC al PCRM.

1996 a candidat la funcţia de Preşedinte al Republicii Moldova.

Activitate parlamentară:

Deputat al Sovietului Suprem al RSSM de legislaturile a X-a şi a Xl-a.

Deputat în Parlamentul Republicii Moldova de legislaturile XlV-a - XVIII-a.

4 aprilie 2001 - 11 septembrie 2009 Preşedinte al Republicii Moldova.

Cavaler al unor distincţii de prestigiu:

Ordinul „Sfîntul întocmai cu Apostolii Marele Cneaz Vladimir",

Ordinul „Sfîntul Dreptcredincios Cneazul Dimitrii Donskoi" de gradul I (2005, Biserica Ortodoxă Rusă),

Ordinul „Cneazul Iaroslav Mudrîi" de gradul I (2005, Ucraina),

Ordinul „Binecuviinciosul Voievod Ştefan cel Mare şi Sfînt" de gradul I (2005, Mitropolia Moldovei),

Ordinul „Sfîntul Mormînt" (2009, Biserica Ortodoxă a Ierusalimului), precum şi al unor distincţii supreme ale Bulgariei, Croaţiei şi Greciei.

Titular al premiului „Pentru activitate remarcabilă de consolidare a unităţii popoarelor ortodoxe" (2008, Fondul Internaţional al Unităţii Popoarelor Ortodoxe).

Cetăţean de onoare al oraşului Milees (2005, Republica Elenă).

Căsătorit, are o fiică şi un fecior.

Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de primăvară a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de primăvară a Parlamentului
Agenda
20 martie 2019
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"