Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Voronin Vladimir

Voronin Vladimir

Depute


Political party: Fracțiunea Partidului Comuniștilor din Republica Moldova
Permanent Committee: Committee for culture, education, research, youth, sport and mass-media
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul legii pentru modificarea Codului muncii al Republicii Moldova nr.154-XV din 28.03.2003 (art.116, 120, 121) 3/1/2018 64 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea articolului 17 alin.(4) din Legea nr.1593 din 26.12.2002 cu privire la mărimea, modul și termenele de achitare a primelor de asigurare obligatorie de asistență medicală 3/1/2018 65 Examinare
Proiectul legii pentru completarea art.295 din Codul fiscal al Republicii Moldova 3/1/2018 66 Examinare
Moțiune simplă asupra politicii interne și externe în domeniul integrării europene realizate de viceprim-ministru Iurie Leancă 3/1/2018 61 Rejected
Proiectul legii cu privire la completarea articolului 6 alin.(10) din Codul fiscal nr.1163-XIII din 24.04.1997 3/1/2018 62 Examinare

Declarations

Plenary Sittings Declaration Title
Şedinţa plenară din 18.02.2015
Parliament Diplomacy activity
Delegation/Friend Group Name Description
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
Grupul de prietenie cu Republica Elenă Grupul de prietenie cu Republica Elenă
Parliamentary Assembly of the Council of Europe <p>-</p>
wealth declaration:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

Declaraţia la validarea mandatului

Declarația pe anul 2014

 

Curriculum Vitae:

Născut la 25 mai 1941 în satul Corjova, Dubăsari.

Studii:

1961 - Tehnicumul Cooperatist din Chişinău,

1971 -Institutul Unional pentru Industria Alimentară,

1983 - Academia de Ştiinţe Sociale de pe lîngă CC al PCUS,

1991 - Academia Ministerului Afacerilor Interne al URSS.

Profesia: inginer-economist, politolog şi jurist, grad militar general-maior.

Activitate profesională:

1961 - şef al brutăriei din satul Criuleni.

1966 - 1971 director Fabrica de Pîine din Dubăsari.

1971 - 1983 organele administrative de stat: comitetele executive raionale Dubăsari şi Ungheni, Comitetul Executiv Orăşenesc Ungheni.

1983 - 1985  inspector, şef adjunct al Secţiei organizare a CC al PCM.

1985 şef secţie în Consiliul de Miniştri al RSSM.

1985 - 1989 prim-secretar al Comitetului Orăşenesc Bender al PCM.

1989 - 1990 ministru al afacerilor interne al RSSM.

1993 - copreşedinte al Comitetului organizatoric al Partidului Comuniştilor din Republica Moldova.  

1994 prim-secretar al CC al PCRM.

1996 a candidat la funcţia de Preşedinte al Republicii Moldova.

Activitate parlamentară:

Deputat al Sovietului Suprem al RSSM de legislaturile a X-a şi a Xl-a.

Deputat în Parlamentul Republicii Moldova de legislaturile XlV-a - XVIII-a.

4 aprilie 2001 - 11 septembrie 2009 Preşedinte al Republicii Moldova.

Cavaler al unor distincţii de prestigiu:

Ordinul „Sfîntul întocmai cu Apostolii Marele Cneaz Vladimir",

Ordinul „Sfîntul Dreptcredincios Cneazul Dimitrii Donskoi" de gradul I (2005, Biserica Ortodoxă Rusă),

Ordinul „Cneazul Iaroslav Mudrîi" de gradul I (2005, Ucraina),

Ordinul „Binecuviinciosul Voievod Ştefan cel Mare şi Sfînt" de gradul I (2005, Mitropolia Moldovei),

Ordinul „Sfîntul Mormînt" (2009, Biserica Ortodoxă a Ierusalimului), precum şi al unor distincţii supreme ale Bulgariei, Croaţiei şi Greciei.

Titular al premiului „Pentru activitate remarcabilă de consolidare a unităţii popoarelor ortodoxe" (2008, Fondul Internaţional al Unităţii Popoarelor Ortodoxe).

Cetăţean de onoare al oraşului Milees (2005, Republica Elenă).

Căsătorit, are o fiică şi un fecior.

Contact details:

 E-mail

Declarations
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul președintelui Parlamentului Andrian Candu la închiderea sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe