Visiting and information

Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Vitiuc Vladimir

Vitiuc Vladimir

Deputy Chairman of the Parliament


Elected as Deputy Chairman of the Parliament:

 23 ianuarie 2015

Political party: Free fraction deputies
Permanent Committee: Committee for public administration and regional development
Schedule:

 

Cabinet
- Colesnic Natalia Şef cabinet
- Stepanov Svetlana Consilier
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul hotărîrii privind aprobarea Planului legislativ anual al Parlamentului pentru implementarea Acordului de Asociere Republica Moldova – Uniunea Europeană pentru anul 2017 2/22/2017 37 Examinare
Proiectul legii cu privire la Depozitarul central al valorilor mobiliare 7/15/2016 321 Retracted
Proiectul legii privind redresarea și rezoluția băncilor 7/15/2016 322 Retracted
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Legea cu privire la Banca Națională a Moldovei – art.5, 10, 34; Legea instituțiilor financiare – art.3, 6, 9, ș.a.; ș.a.) 7/15/2016 323 Retracted
Proiectul hotărîrii privind numirea în funcție a directorului Centrului Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal 4/7/2016 142 Approving
Diplomacy Activity

Official Visits [View ALL]

Official Visits Data
Vizită de studiu la Londra 11/27/2016 - 12/4/2016
Participarea la ședința ordinară a Consiliului AIP CSI și la cea de-a 45-a reuniune a AIP. 11/18/2016 - 11/25/2016
Vizită de monitorizare a alegerilor anticipate în Majilisul Parlamentului Republicii Kazahstan 3/17/2016 - 3/23/2016
Participarea la Consiliul AIP CSI și la cea de-a 43-a Sesiune plenară a AIP CSI 11/21/2015 - 11/28/2015
Vizită de monitorizare a alegerilor Președintelui Republicii Belarus în calitate de coordonatori ai grupului de observatori ai AIP CSI, la Minsk, Republica Belarus 10/9/2015 - 10/12/2015
Parliament Diplomacy activity [View ALL]
Delegation/Friend Group Name Description
Inter-Parliamentary Assembly of CIS -
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Japonia Grupul de prietenie cu Japonia
Grupul de prietenie cu Regatul Suediei Grupul de prietenie cu Regatul Suediei
Grupul de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord Grupul de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord
wealth declaration:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

Declaratia pe anul 2014

 

Curriculum Vitae:

Născut la 18 iulie 1972  în municipiul Bălţi

Studii: Colegiul Naţional de Comerţ din Chişinău, Institutul Nistrean de Economie şi Drept, magistratura la Academia de Administrare Publică pe lăngă Preşedintele Republicii Moldova, Academia de Poliţie din Republica Moldova

Profesia: economist, manager, magistru în drept

Activitate profesională: inginer marketing, director-adjunct la Combinatul de produse alimentare din Bălţi

 Activitate parlamentară: din 6 martie 2005 – deputat în Parlament, membru al Comisiei pentru politică economică, buget şi finanţe şi din 2009 membru al Comisiei pentru securitatea naţională şi ordinea publică. 

Activitate politică: membru al Fracţiunii PCRM.

Contact details:

 E-mail

Declarations
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de primăvară a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de primăvară a Parlamentului
Agenda
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe