Vizite și informare
Buletin Parlament Info
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Acreditarea jurnaliștilor la Parlament

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Ţurcan Vladimir

Ţurcan Vladimir

Deputat


Formaţiunea politică: Fracțiunea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Comisia permanentă: Comisia drepturile omului şi relaţii interetnice
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Legea privind sănătatea mentală – art.1, 16; Legea privind protecția specială a copiilor aflați în situație de risc și a copiilor separați de părinți – art.8; ș.a.) 26.10.2018 361 Examinare
Proiectul legii pentru completarea unor acte legislative (Legea privind evaluarea și acreditarea în sănătate – art.3, 4; Legea cu privire la activitatea farmaceutică – art.14'3; Codul contravențional – art.77'3) 26.10.2018 360 Examinare
Proiectul legii privind completarea Legii cu privire la protecția socială suplimentară a unor categorii de populație nr.121-XV din 3 mai 2001 (art.2'1) 26.10.2018 362 Examinare
Proiectul legii privind modificarea anexei la Legea nr.668-XIII din 23 noiembrie 1995 pentru aprobarea Listei unităților ale căror terenuri destinate agriculturii rămîn în proprietatea statului (anexa) 26.10.2018 366 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea art.134 alin.(4) lit.c) din Codul educației al Republicii Moldova nr.152 din 17 iulie 2014 26.10.2018 363 Examinare
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Republica Federală Germania Grupul de prietenie cu Republica Federală Germania
Grupul de prietenie cu Republica Finlanda Grupul de prietenie cu Republica Finlanda
Grupul de prietenie cu Republica Italiană Grupul de prietenie cu Republica Italiană
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Declaraţii de avere:

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declaratia pe anul 2014

Curriculum Vitae:

Deputat independent

Născut la 14 octombrie 1954 în satul Slobozia, raionul Slobozia, Republica Moldova

Studii:

1976 : facultatea de drept a Universităţii de Stat din Moscova;

1988 : Şcoala Superioară de Partid din Kiev. Profesia – jurist, politolog.

Activitate profesională:

1976-1985 : a activat în cadrul Procuraturii Generale a Republicii Moldova;

1985-1993 : a lucrat în organele administrative ale Republicii Moldova;

1993-1997 : consilier al Ambasadei R. Moldova în Republica Belarus;

1997-2001 : prim-viceministru, ministru al afacerilor interne al Republicii Moldova;

2001-2002 : deputat în Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a XV-ea;

2002-2005 : ambasador al Republicii Moldova în Federaţia Rusă;

2005-2009 : deputat în Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a XVI-ea;

Din 2009 – deputat în Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a XVII-ea;

În cadrul Parlamentului a deţinut funcţiile de preşedinte al Comisiei juridice, pentru numiri şi imunităţi,  membru al Biroului permanent şi prim-vicepreşedinte.

Date de contact:

 

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de primăvară a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de primăvară a Parlamentului
Agenda
19 martie 2019
Pentru data selectată, la moment nu este nici o înregistrare
Ultimele acte legislative adoptate
 
   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"