Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Ţurcan Vladimir

Ţurcan Vladimir

Depute


Political party: Fracțiunea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Permanent Committee: Committee for human rights and inter-ethnic relations
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul legii pentru completarea art.140 al Codului educației nr.152 din 17 iulie 2014 12/6/2017 372 Examinare
Proiectul legii pentru completarea Codului de executare al Republicii Moldova nr.443-XV din 24 decembrie 2004 (art.24, 37, 78) 12/5/2017 371 Examinare
Proiectul legii pentru completarea articolului 64 al Codului Transporturilor Rutiere nr.150 din 17.07.2014 11/24/2017 363 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea articolului 13 din Legea nr.100-XV din 26 aprilie 2001 privind actele de stare civilă 11/2/2017 338 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Codul vamal – art.20; Legea cu privire la modul de introducere și scoatere a bunurilor de pe teritoriul Republicii Moldova de către persoane fizice – art.10, ș.a.) 11/2/2017 340 Examinare
Parliament Diplomacy activity [View ALL]
Delegation/Friend Group Name Description
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Republica Federală Germania Grupul de prietenie cu Republica Federală Germania
Grupul de prietenie cu Republica Finlanda Grupul de prietenie cu Republica Finlanda
Grupul de prietenie cu Republica Italiană Grupul de prietenie cu Republica Italiană
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
wealth declaration:

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declaratia pe anul 2014

Curriculum Vitae:

Deputat independent

Născut la 14 octombrie 1954 în satul Slobozia, raionul Slobozia, Republica Moldova

Studii:

1976 : facultatea de drept a Universităţii de Stat din Moscova;

1988 : Şcoala Superioară de Partid din Kiev. Profesia – jurist, politolog.

Activitate profesională:

1976-1985 : a activat în cadrul Procuraturii Generale a Republicii Moldova;

1985-1993 : a lucrat în organele administrative ale Republicii Moldova;

1993-1997 : consilier al Ambasadei R. Moldova în Republica Belarus;

1997-2001 : prim-viceministru, ministru al afacerilor interne al Republicii Moldova;

2001-2002 : deputat în Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a XV-ea;

2002-2005 : ambasador al Republicii Moldova în Federaţia Rusă;

2005-2009 : deputat în Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a XVI-ea;

Din 2009 – deputat în Parlamentul Republicii Moldova de legislatura a XVII-ea;

În cadrul Parlamentului a deţinut funcţiile de preşedinte al Comisiei juridice, pentru numiri şi imunităţi,  membru al Biroului permanent şi prim-vicepreşedinte.

Contact details:

 

Declarations
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
Monday, December 18, 2017
At the moment there are no records for the selected date
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe