Integritatea este Libertate

Integritatea este Libertate

Accreditation of journalists in Parliament

Visiting and information

Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Ghimpu Mihai

Ghimpu Mihai

Depute


Political party: Fracțiunea Partidului Liberal
Permanent Committee: Committee on Foreign Policy and European Integration
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul hotărîrii pentru aprobarea Declarației Parlamentului Republicii Moldova privind condamnarea unor acte de instigare la separatism 7/20/2017 237 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Hotărîrea Parlamentului cu privire la zilele comemorative, zilele de sărbătoare și la zilele de odihnă în Republica Moldova - pct.1; Codul muncii – art.111) 3/16/2017 65 Examinare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Codului subsolului nr.3-XVI din 02.02.2009 (art.1, 11, 64) 2/15/2017 31 Examinare
Proiectul hotărîrii privind modificarea și completarea Hotărîrii Parlamentului nr.29 din 05.03.2015 privind alegerea membrilor supleanți în comisiile permanente ale Parlamentului (art.1) 1/20/2017 9 Approving
Proiectul hotărîrii privind constituirea unei comisii de anchetă pentru verificarea legalității declarațiilor cu caracter antistatal, xenofob și distructiv făcute la adresa Republicii Moldova, cît și a statelor vecine de către Igor Dodon în calitatea s.a. 12/22/2016 503 Examinare
Parliament Diplomacy activity
Delegation/Friend Group Name Description
EU-Moldova Parliamentary Cooperation Committee -
Parliamentary Assembly of the Council of Europe -
Grupul de prietenie cu Republica Federală Germania Grupul de prietenie cu Republica Federală Germania
Grupul de prietenie cu Republica Slovenia Grupul de prietenie cu Republica Slovenia
Grupul de prietenie cu România Grupul de prietenie cu România
wealth declaration:

 Declaraţia pe anul 2009

 Declaraţia pe anul 2010

 Declaraţia pe anul 2011

 Declaraţia pe anul 2012

 Declarația pe anul 2013

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:
Născut la 19 noiembrie 1951, comuna Coloniţa, municipiul Chişinău
 
Studii:
  • Şcoala Medie nr. 1 din Chişinău (actualmente Liceul Teoretic Româno-Francez “Gheorghe Asachi”)
  • Facultatea de Drept a Universităţii de Stat din Chişinău
 
Activitatea profesională:
  • 1978 - 1990    jurist, şef al secţiei juridice la diferite întreprinderi de stat din Chişinău
  • 1984 - 1985    judecător la Judecătoria sectorului Râşcani, municipiul Chişinău
  • 1990 - 1994    deputat în Parlamentul Republicii Moldova, vicepreşedinte al Comisiei juridice, numiri şi imunităţi;
  • 1992 -1993    preşedinte interimar al Comisiei juridice, numiri şi imunităţi
  • 1993 - 1994    membru al delegaţiei parlamentare a Republicii Moldova la Adunarea Parlamentară a Cooperării economice la Marea Neagră
  • 1994-1998     deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membru al Comisiei pentru drepturile omului
  • 1995 - 1998    membru al delegaţiei parlamentare a Republicii Moldova la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei
  • 1998 - 2009    avocat, fondator şi şef al biroului asociat de avocaţi “Credo” 
  • 2007 - 2009    consilier în Consiliul Municipal Chişinău, preşedinte al Fracţiunii PL în Consiliul Municipal Chişinău
  • 2007 - 2008    preşedinte al Consiliului Municipal Chişinău
  • aprilie 2009 - prezent, deputat în Parlamentul Republicii Moldova
  • 28 august 2009 - 28 decembrie 2010, preşedinte al Parlamentului Republicii Moldova
  • 11 septembrie 2009 - 28 decembrie 2010, preşedinte interimar al Republicii Moldova 
 
Activitatea social-politică:
  • 1988   co-fondator al Mişcării democratice – Frontul Popular din Moldova (FPM), Preşedinte al Comitetului Executiv al FPM
  • 1993   co-fondator al Congresului Intelectualităţii, vicepreşedinte şi secretar executiv al Congresului Intelectualităţii (Partidul Forţelor Democratice)
  • 1998 – prezent, preşedintele Partidului Liberal
  • 2010 – co-fondator al Forumului parlamentar al Comunităţii Democraţiilor (Vilnius, Lituania)
 
Starea civilă: căsătorit
Limbi vorbite: româna, rusa
 
Distincţii:
Ordinul Naţional “Steaua României” în grad de Colan
Ordinul “Sfîntul Gheorghe” Mitropolia Basarabiei
Medalia “Meritul Civic"
Contact details:

 E-mail

Declarations
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
Monday, October 23, 2017
At the moment there are no records for the selected date
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe