Визиты и информация
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
 
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Аккредитация журналистов в парламенте



 

Европейский обозреватель

Integritatea este Libertate

Парламентаризм в Республике Молдова
Государственные власти и учреждения
 
Обращения граждан
Структура > Депутаты
Депутаты
Guznac Valentin

Guznac Valentin

Депутат


Политическое образование: Независимые депутаты
Постоянная комисия: Комиссия по публичному управлению, экологии и развитию территорий
Activitate parlamentara RU

Проекты законодательных инициатив [Смотреть все]

Наименование проекта Дата регистрации Номер регистрации Стадия
Proiectul legii pentru modificarea anexei nr.3 din Legea nr.764-XV din 27.12.2001 privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova 22.09.2010 2537 Approved ru
Proiectul legii pentru modificarea şi completarea Legii nr.499-XIV din 14 iulie 1999 privind alocaţiile sociale de stat pentru unele categorii de cetăţeni (art.8, 13) 10.09.2010 2449 Examination ru
Proiectul legii pentru modificarea şi completarea Legii nr.355-XVI din 23 decembrie 2005 cu privire la sistemul de salarizare în sectorul bugetar (anexa nr.1, art.36) 10.09.2010 2450 Examination ru
Proiectul legii pentru modificarea Legii bugetului asigurărilor sociale de stat pentru a.2010 nr.129-XVIII din 23 decembrie 2009 (art.22) 10.09.2010 2447 Examination ru
Proiectul legii pentru modificarea şi completarea unor acte legislative (Legea privind protecţia socială a cetăţenilor, care au avut de suferit de pe urma catastrofei de la Cernobîl – art.21; Legea privind pensiile de asigurări sociale de stat – art.13) 10.09.2010 2448 Examination ru
Activitate de diplomatie parlamentara RU [Смотреть все]
Denumire Delegatie/Grup RU Descriere RU
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Japonia Grupul de prietenie cu Japonia
Grupul de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord Grupul de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord
Grupul de prietenie cu Republica Austria Grupul de prietenie cu Republica Austria
Grupul de prietenie cu Republica Cipru Grupul de prietenie cu Republica Cipru
Declaratii de avere RU:

 Declaraţia pe anul 2009

Curriculum Vitae RU:

Născut. la 24 octombrie1961, satul Corlăteni, raionul Rîşcani, este un om politic din Republica Moldova, care a îndeplinit funcţia de ministru al administraţiei publice locale (2007-2009).

Valentin Guznac s-a născut la data de 24 octombrie 1961, în satul Corlăteni (raionul Rîşcani). După absolvirea şcolii medii din satul natal, în anul 1979 a fost înmatriculat la Facultatea de Mecanică a Institutului Politehnic „Serghei Lazo” din municipiul Chişinău. A absolvit ulterior Academia de Administrare Publică de pe lângă Preşedintele Republicii Moldova şi Institutul Baltic de Economie, Ecologie şi Drept din oraşul Sankt-Petersburg.

După absolvirea în anul 1984 a facultăţii, este angajat ca inginer - mecanic la Asociaţia de producţie „V.I.Lenin” din oraşul Bălţi. Devine apoi activist în cadrul organelor Comsomol din Bălţi, îndeplinind consecutiv funcţiile de instructor, şef de secţie şi prim-secretar al Comitetului orăşenesc (1985-1991). Între anii 1991-1992 este şef de secţie la Staţia servicii tehnice Bălţi, apoi preşedinte al Consiliului orăşenesc Bălţi al Sindicatului angajaţilor instituţiilor de stat (1992-1995). În continuare, activează consecutiv în calitate de director al agenţiei „Nord” a Companiei de Asigurări „Asito-Trafic” şi Companiei de Asigurări „Auto” (1995-1999).

În anul 1999, Valentin Guznac este desemnat în funcţia de şef adjunct al Secţiei administraţie publică locală a Consiliului judeţean Bălţi. În luna octombrie a aceluiaşi an este numit în funcţia de viceprimar al municipiului Bălţi.

În luna iulie 2006, este ales în funcţia de viceministru al administraţiei publice locale, apoi prin Decretul Preşedintelui Republicii Moldova din 16 iulie 2007 este numit în funcţia de ministru al administraţiei publice locale. A îndeplinit această funcţie până la 10 iunie 2009, când s-a format un nou guvern.

În urma alegerilor parlamentare din iulie 2009 devine deputat al Parlamentului Republicii Moldova. În cadrul legislativului activează în calitate de Preşedinte a Comisiei parlamentare administraţie publică, mediu şi dezvoltare regională.

 

 

Контактные данные:

 

Заявления
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Календарь
<Август 2020 г.>
ПнВтСрЧтПтСбВс
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
4 августа 2020 г.
На выбранную дату нет ни одной записи
Принятые законодательные акты
 
   Разработка веб-страницы Парламента Республики Молдова была проведена благодаря «Программе поддержки демократии», финансируемой Европейским Союзом и осуществляемой Советом Европы