Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

Observator European

Integritatea este Libertate

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Apostolova Reghina

Apostolova Reghina

Depute


Political party: Fracțiunea Partidului ȘOR
Permanent Committee: Committee for public administration and regional development
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul de lege privind modificarea și completarea Legii nr.315 din 23.12.2016 privind prestațiile sociale pentru copii (art.1, 3, 4, 5, 6) 7/21/2020 344 Examinare
Proiectul de lege privind garantarea medicamentelor la preț redus ori gratuite pentru persoanele beneficiare de pensie 7/17/2020 339 Examinare
Proiectul de lege privind modificarea și completarea Codului fiscal al Republicii Moldova nr.1163 din 24.04.1997 (art.283) 7/16/2020 333 Examinare
Proiectul de lege pentru modificarea articolului 8 din Legea nr.279/2017 privind informarea consumatorului cu privire la produsele alimentare 7/16/2020 335 Examinare
Proiectul de lege pentru modificarea articolului 23 din Legea nr.595/1999 privind tratatele internaționale ale Republicii Moldova 7/16/2020 336 Examinare
Parliament Diplomacy activity [View ALL]
Delegation/Friend Group Name Description
Adunarea Parlamentară a Francofoniei <p>&#160;</p>
Grupul de prietenie cu Regatul Thailandei
Grupul de prietenie cu Republica Armenia
Grupul de prietenie cu Republica Belarus
Grupul de prietenie cu Republica Cehă
Curriculum Vitae:

INFORMAȚII PERSONALE

 

Nume/prenume:                    APOSTOLOVA Reghina

Domiciliu:                             mun. Chișinău, Republica Moldova

Data nașterii:                       15 septembrie 1951

Starea civilă:                        necăsătorită, 1 copil

 

EXPERIENȚĂ PROFESIONALĂ

7 iulie 2015 – prezent -  Viceprimar orașul Orhei (probleme construcții și infrastructură)

5 octombrie 2007 – 1 iulie 2015  - Profesor de geografie, Liceul teoretic Natalia Gheorghiu  mun.Chişinău

20 februarie 2007 – 05 octombrie 2007  - Pretor interimar al sectorului Râșcani, Primăria municipiul Chişinău.

1999 – 2007  - Consilier al Consiliul Municipal, mun. Chişinău

08 iulie 1985 – 20 februarie 2007 -  Director Liceului (Şcoală medie rusă № 14), Liceul teoretic Natalia Gheorghiu (Şcoală medie rusă № 14)

07 decembrie 1981 – 08 iulie 1985 -  Director-adjunct, Liceul teoretic Natalia Gheorghiu (Şcoală medie rusă № 14)

01 septembrie 1972 – 07 decembrie 1981  - Profesor de geografie, Şcoală medie rusă № 14 mun. Chişinău

01 septembrie 1968 – 01 septembrie 1972  - Consilier Pioneri, Şcoală medie rusă № 14 mun. Chişinău

 

STUDII/STAGII

1969 – 1975 - Institutul Pedagogic de Stat T. Şevcenco Tiraspol, Profesor de geografia

ALTE INFORMAȚII

Distincții: 2007 - Cavaler ordinul „Gloria Muncii”

LIMBI CUNOSCUTE – rusă, română

Contact details:
Declarations
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
Saturday, August 08, 2020
At the moment there are no records for the selected date
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe