Визиты и информация
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
 
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Аккредитация журналистов в парламенте



 

Европейский обозреватель

Integritatea este Libertate

Парламентаризм в Республике Молдова
Государственные власти и учреждения
 
Обращения граждан
Структура > Депутаты
Депутаты
Смирнов  Эдуард

Смирнов Эдуард

Депутат


Политическое образование: Фракция Партии социалистов Республики Молдова
Постоянная комисия: Комиссия по окружающей среде и региональному развитию
Activitate parlamentara RU

Проекты законодательных инициатив [Смотреть все]

Наименование проекта Дата регистрации Номер регистрации Стадия
Proiectul de lege pentru modificarea Codului fiscal nr.1163/1997 (Anexa nr.3, art.351) 11.06.2020 235 Examination ru
Proiectul de lege pentru modificarea Codului transporturilor rutiere nr.150 din 17.07.2014 (art.5, Titlul III) 08.05.2020 170 Examination ru
Proiectul de lege pentru modificarea Codului aerian nr.301 din 21.12.2017 (art.5, 6, 7, ș.a.) 08.05.2020 171 Retracted ru
Proiectul de lege pentru modificarea Legii nr.150 din 17.07.2014 privind aprobarea Codului transporturilor rutiere (art.1, 5, 31'1, ș.a.) 11.12.2019 304 Retracted ru
Moțiune de cenzură împotriva Guvernului Republicii Moldova 08.11.2019 256 Approving ru
Activitate de diplomatie parlamentara RU [Смотреть все]
Denumire Delegatie/Grup RU Descriere RU
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu ţările Asiei Centrale Republica Kazahstan Republica Kîrgîză Republica Tadjikistan Turkmenistan Republica Uzbekistan
Grupul de prietenie cu Ucraina
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Republica Belarus Grupul de prietenie cu Republica Belarus
Declaratii de avere RU:

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae RU:

INFORMAȚII PERSONALE

 


Data naşterii                17 septembrie 1939

Locul naşterii               or. Andijan, Republica Uzbekistan

 

 

EXPERIENȚĂ PROFESIONALĂ

2014 – prezent

Deputat în Parlamentul Republicii Moldova

2013-2014

Partidul Socialiștilor din Republica Moldova, or. Chișinău

(consilier al Președintelui partidului)

1999-2010

S.R.L. ”Business partener”, or. Chișinău (consultant, vice-director)

1995-1999

Primăria mun. Chișinău (viceprimar)

1991-1995

S.R.L. ”Business partener”, or. Chișinău (director)

1991-1991

Comitetul raional, sect. Botanica, or. Chișinău (inspector tehnic)

1986-1991

Comitetul Central al PC, or. Chișinău (inspector, șef-adjunct al direcției)

 

1985-1986

Comitetul orășenesc de partid din or. Chișinău (președintele Comisiei de partid)

1980-1985

Comitetul executiv al raionului Sovietic din or. Chișinău (șef-adjunct al Președintelui Comitetului)

1977-1980

Comitetul orășenesc de partid, or. Chișinău (șef de sector, șef-adjunct, șef al direcției)

1973-1977

Școala Profesională, or. Chișinău (director)

1969-1973

Școala Profesională, or. Strîi, Ucraina (șef de studii, director)

1963-1969

Comitetul orășenesc al Komsomolului, or. Strîi, Ucraina (secretar, prim-secretar)

1961-1963

Fabrica de postav, or. Strîi, Ucraina (mecanic principal)

 

EDUCAȚIE ȘI FORMARE

1956-1961

Institutul de Textile din or. Kostroma (Federația Rusă)

GRADUL ȘTIINȚIFIC: Doctor în științe istorice

Контактные данные:

 

Заявления
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Календарь
<Июль 2020 г.>
ПнВтСрЧтПтСбВс
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
5 июля 2020 г.
На выбранную дату нет ни одной записи
Принятые законодательные акты
 
   Разработка веб-страницы Парламента Республики Молдова была проведена благодаря «Программе поддержки демократии», финансируемой Европейским Союзом и осуществляемой Советом Европы