Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

Observator European

Integritatea este Libertate

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Furculiţă Corneliu

Furculiţă Corneliu

Depute


Political party: Fracțiunea Partidului Socialiștilor din Republica Moldova
Permanent Committee: Committee for agriculture and food industry
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul de lege pentru modificarea Legii nr.156/1998 privind sistemul public de pensii (art.41, 42) 12/10/2020 502 Approved
Proiectul de lege privind abrogarea Legii nr.235 din 3 octombrie 2016 privind emisiunea obligațiunilor de plată derivate din garanțiile de stat nr.807 din 17 noiembrie 2014 și nr.101 din 1 aprilie 2015 12/4/2020 491 Approved
Proiectul de lege privind lustrația și curățarea autorităților statului de influența oligarhică 12/3/2020 486 Examinare
Proiectul de lege pentru modificarea Legii nr.152/2014 privind Codul educației al Republicii Moldova (art.18, 21, 48, ș.a.) 11/26/2020 467 Examinare
Proiectul de lege pentru modificarea și completarea unor acte legislative (Codul electoral al RM nr.1381/1997 – art.1841; Legea cu privire la statutul persoanelor cu funcții de demnitate publică nr.199/2010 – anexa; ș.a.) 11/26/2020 470 Examinare
Parliament Diplomacy activity [View ALL]
Delegation/Friend Group Name Description
Comitetul Parlamentar de Asociere Republica Moldova-Uniunea Europeană
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Republica Armenia
Grupul de prietenie cu Republica Austria
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
wealth declaration:

 Declaraţia la validarea mandatului

 Declarația pe anul 2014

Curriculum Vitae:
CURRICULUM VITAE
 
Informaţii personale
 
 
Nume, Prenume
Data naşterii
FURCULIȚĂ Corneliu
30 iunie 1969
 
Căsătorit, doi copii
E-mail(uri)
corneliu.furculita@socialistii.md
Nationalitate(-tăți)
Moldovean
 
Experienţa rofesională
 
Februarie 2019- prezent
Parlamentul Republicii Moldova, mun. Chișinău, bd. Ștefan cel Mare 105, Deputat, vicepreședinte al Fracțiunii parlamentare PSRM,
vicepreședinte al Comisiei agricultură și industrie alimentară
 
29 decembrie 2014 - februarie 2019
Parlamentul Republicii Moldova, Deputat, vicepreședinte al Fracțiunii parlamentare PSRM, vicepreședinte al Comisiei agricultură și industrie alimentară
 
Activitate social-politică
 
 
Noiembrie 2011 - prezent
Partidul Politic ”Partidul Socialiștilor din Republica Moldova”, membru al Consiliului Republican, membru al Comitetului Executiv Politic
 
1999 – 2011
Sectorul privat(industria alimentară), Jurist, director financiar, director comercial, administrator în cadrul întreprinderilor din sectorul privat și societăților comerciale
 
 
Studii universitare
 
 
1996-2001
 
Licențiat în drept, Universitatea de Stat din Moldova
1986-1993
 
Agronom, Universitatea Agrară de Stat din Moldova
 
 
Serviciul militar
 
1987-1989
1986
 
Școala medie s. Sadova, raionul Călărași
Limba(i) maternă(e)
Moldovenească

 

Contact details:

E-mail: corneliu.furculita@socialistii.md

Declarations
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
Sunday, January 17, 2021
At the moment there are no records for the selected date
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe