Визиты и информация
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
 
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Аккредитация журналистов в парламенте



 

Европейский обозреватель

Integritatea este Libertate

Парламентаризм в Республике Молдова
Государственные власти и учреждения
 
Обращения граждан
Структура > Депутаты
Депутаты
Petrenco Grigore

Petrenco Grigore

Депутат


Политическое образование: Фракция Партии Коммунистов Республики Молдова
Постоянная комисия: Комиссия по внешней политике и европейской интеграции
Activitate parlamentara RU

Проекты законодательных инициатив [Смотреть все]

Наименование проекта Дата регистрации Номер регистрации Стадия
Proiectul legii pentru completarea articolului 11 din Legea nr.764-XV din 27.12.2001 privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova 15.05.2014 181 Retracted ru
Moțiune de cenzură asupra activității Guvernului 28.03.2014 134 Rejected
Proiectul legii privind modificarea și completarea Codului audiovizualului nr.260 din 27.07.2006 (art.29, 42, 66, ș.a.) 20.01.2014 11 Retracted ru
Proiectul hotărîrii privind formarea unui grup de lucru 06.12.2013 506 Retracted ru
Moțiune de cenzură asupra activității Guvernului 05.12.2013 501 Examination ru

Заявления

Пленарное заседание Titlu Declaratie RU
Şedinţa plenară din 03.07.2014
Şedinţa plenară din 29.11.2012
Şedinţa plenară din 15.11.2012

Intrebari/Interpelari RU

Obiectul sesizarii RU Пленарное заседание Organul/Institutia RU Mod de raspuns RU
Prezentarea unei informaţii referitor la acţiunile întreprinse întru executarea Legii nr.42 cu privire la modificarea anexei la Legea nr.451-XV din 30 iulie 2001 privind reglementarea prin licenţiere Şedinţa plenară din 24.11.2011 Guvernul RM В письменной форме
Prezentarea unei informaţii referitor la executarea Hotărîrii Parlamentului nr.197 cu privire la activitatea unor autorităţi ale statului Şedinţa plenară din 03.11.2011 Prim-ministrul Republicii Moldova С трибуны парламента
Activitate de diplomatie parlamentara RU [Смотреть все]
Denumire Delegatie/Grup RU Descriere RU
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană Grupul de prietenie cu Confederaţia Elveţiană
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Georgia Grupul de prietenie cu Georgia
Grupul de prietenie cu Japonia Grupul de prietenie cu Japonia
Declaratii de avere RU:

 Declaraţia pe anul 2009

 Declaraţia pe anul 2010

 Declaraţia pe anul 2011

 Declaraţia pe anul 2012

 Declaraţia pe anul 2013

Curriculum Vitae RU:

Născut la 17 ianuarie 1980, în municipiul Chişinău.

 

Studii:

facultăţile de management şi finanţe ale Academiei de Studii Economice din Moldova; este licenţiat în economie la specialităţile management, bănci şi burse de valori.

 Activitate profesională:

2003-2004 : asistent monitorizare-evaluare al Secretariatului permanent pe lîngă Consiliului naţional pentru protecţia drepturilor copilului;

2005-2009 : deputat în Parlamentul Republicii Moldova;

Din 2009 – deputat în Parlamentul Republicii Moldova.

În cadrul Parlamentului a deţinut funcţiile de vicepreşedinte al Comisiei pentru politică externă şi integrare europeană şi de vicepreşedinte.

 

Activitate social-politică:

1997-2002 : fondator şi preşedinte al Asociaţiei studenţilor în economie şi management din Moldova;

2003-2007 : prim-secretar al Uniunii Tineretului Comunist din Moldova.

 

Cunoaşterea limbilor: româna, rusa, engleza.

Контактные данные:

 E-mail

Заявления
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Речь Председателя Парламента Республики Молдова Зинаиды ГРЕЧАНЫЙ на завершении весенне-летней сессии 2019
Календарь
<Сентябрь 2020 г.>
ПнВтСрЧтПтСбВс
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011
25 сентября 2020 г.
На выбранную дату нет ни одной записи
Принятые законодательные акты
 
   Разработка веб-страницы Парламента Республики Молдова была проведена благодаря «Программе поддержки демократии», финансируемой Европейским Союзом и осуществляемой Советом Европы