Visiting and information
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Newsletter of the Parliament of the Republic of Moldova
Accreditation of journalists in Parliament

Observator European

Integritatea este Libertate

Parliamentary development in the Republic of Moldova
 
Relații cu cetățeanul
Structure of the Parliament > Members of the Parliament
Members of the Parliament
Morcov Ghenadie

Morcov Ghenadie

Depute


Political party: Parliamentary Faction of the Party of Communists of the Republic of Moldova
Permanent Committee: Committee for social protection, health and family
Parliament Activity

Draft laws [View ALL]

Project Title Registration Date Registration Number Status
Proiectul hotărîrii cu privire la declararea anului 2015 Anul Veteranilor Marelui Război pentru Apărarea Patriei 1941-1945 7/9/2014 280 Retracted
Moțiune simplă asupra politicilor în domeniul educațional, precum și a activității Ministerului Educației 7/3/2014 266 Examinare
Moțiune de cenzură asupra activității Guvernului 3/28/2014 134 Rejected
Proiectul legii cu privire la completarea Legii privind regimul juridic al adopției nr.99 din 28.05.2010 (art.33) 3/6/2014 96 Retracted
Proiectul legii cu privire la modificarea Legii fondurilor asigurărilor obligatorii de asistență medicală pe anul 2014 nr.330 din 23.12.2013 (art.4) 2/3/2014 29 Retracted
Parliament Diplomacy activity [View ALL]
Delegation/Friend Group Name Description
Grupul de prietenie cu Georgia Grupul de prietenie cu Georgia
Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan Grupul de prietenie cu Republica Azerbaidjan
Grupul de prietenie cu Republica Belarus Grupul de prietenie cu Republica Belarus
Grupul de prietenie cu Republica Bulgaria Grupul de prietenie cu Republica Bulgaria
Grupul de prietenie cu Republica Federală Germania Grupul de prietenie cu Republica Federală Germania
wealth declaration:

Declaraţia pe anul 2009 

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declaraţia pe anul 2013

Curriculum Vitae:

 

Născut la 18 noiembrie 1965  în satul Nînceşti, raionul Făleşti
 
Studii: Universitatea de Stat de Medicină şi Farmacie “N.Testemiţeanu” din Chişinău
 
Profesia: medic
 
Activitate profesională: medic de urgenţă, medic de familie la spitalul raional Drochia, şef al centrului de sănătate din Drochia.
 
Activitate parlamentară: din aprilie 2006 – deputat în Parlament, membru al Comisiei pentru protecţie socială, sănătate şi familie.
 
Activitate politică: membru al Fracţiunii PCRM.
 
Contact details:

 E-mail

Declarations
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Discursul Președintelui Parlamentului Republicii Moldova Zinaida GRECEANÎI la încheierea sesiunii de primăvară-vară 2019
Agenda
Last legislative acts adopted
 
   The Moldovan Parliament’s website design was supported by the “Democracy Support Programme in Moldova" – an initiative financed by the European Union and implemented by the Council of Europe