Vizite și informare

Buletin Parlament Info

 
Relații cu cetățeanul
Structura Parlamentului > Deputaţii
Deputaţi
Ionaş Ivan

Ionaş Ivan

Deputat


Formaţiunea politică: Fracţiunea Parlamentară a Partidului Liberal Democrat din Moldova
Comisia permanentă: Comisia economie, buget şi finanţe
Activitate parlamentară

Proiecte de iniţiative legislative [Vezi toate]

Titlu Proiect Data înregistrare Număr înregistrare Stadiu
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii nr.764-XV din 27.12.2001 privind organizarea administrativ-teritorială a Republicii Moldova (anexa nr.3) 15.07.2014 287 Retras
Proiectul legii privind modificarea și completarea Legii nr.96-XVI din 13.04.2007 privind achizițiile publice (art.2, 9, 19, ș.a.) 18.03.2014 109 Adoptare
Proiectul legii pentru modificarea și completarea Legii cu privire la patenta de întreprinzător nr.93-XIV din 15.07.1998 (art.18, anexa) 05.03.2014 91 Examinare
Proiectul hotărîrii cu privire la aprobarea bugetului Comisiei Naționale a pieței Financiare pe anul 2014 04.12.2013 494 Adoptare
Proiectul hotărîrii pentru aprobarea bugetului Curții Constituționale pe anul 2014 04.12.2013 493 Adoptare
Activitate diplomaţie parlamentară [Vezi toate]
Denumire Delegaţie/Grup Descriere
Uniunea Interparlamentară -
Grupul de prietenie cu Canada Grupul de prietenie cu Canada
Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă Grupul de prietenie cu Federaţia Rusă
Grupul de prietenie cu Republica Belarus Grupul de prietenie cu Republica Belarus
Grupul de prietenie cu Republica Cehă Grupul de prietenie cu Republica Cehă
Declaraţii de avere:

Declaraţia pe anul 2009

Declaraţia pe anul 2010

Declaraţia pe anul 2011

Declaraţia pe anul 2012

Declarația pe anul 2013

Curriculum Vitae:

Deputat, fracţiunea PLDM

 

Născut la 20 decembrie 1956, în comuna Cărpineni, r-nul Hînceşti

 

Studii:

1983–1989 – Institutul politehnic din Chişinău;

2002–2004 –  Academia de Administrare Publică pe lîngă Guvernul Republicii Moldova.

Profesii: inginer constructor, specialist în relaţii internaţionale.

 

Activitate profesională:

1976-1978 – serviciul militar;

1978-1979 – constructor Krasnoiarsc, Rusia;

1979 -1991 –  diriginte de şantier PMC 99, Chişinău;

1991- 2010 – director “Carpeni” SRL.

 

Activitate social-politică:

Din 2007 –  membru PLDM;

Din 2010 – deputat în parlament consilier raional în Cantemir.

 

Limbi vorbite: româna, rusa.

 

Date de contact:

 E-mail

Declaraţii
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de toamnă a Parlamentului
Discursul Președintelui Parlamentului Andrian Candu în cadrul ședinței de încheiere a sesiunii de toamnă a Parlamentului
Agenda
Ultimele acte legislative adoptate
 

 Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei
 Parlamentul European
 Adunarea Parlamentara a OSCE
 Adunarea Interparlamentara a CSI
 Adunarea Parlamentara a OCEMN
 Adunarea Parlamentara NATO
 Uniunea Interparlamentara

 old.Parlament.md

 

 Contacte:

Republica Moldova,
MD-2073, m. Chișinău, Bd. Ștefan cel Mare și Sfânt 105

E-mail

Fax: 022-268-491

Tel.: 022-820-390
       022-233-229
       022-268-569

   Pagină web realizată cu asistenţa Uniunii Europene şi Consiliului Europei prin "Programul pentru susţinerea democraţiei"